آزمایشگاه ها

آزمایشگاه‌ها:

 آزمایشگاه‎های مجتمع شهید مهدوی با شرایط استاندارد فعالیت می‎کند. بخش‎های آزمایشگاهی به تفکیک درس‎های فیزیک، شیمی و زیست در مکان‎های جداگانه سازماندهی شده است.فضای داخلی آزمایشگاه‌ها طوری طراحی شده که به راحتی پذیرای حدود 35 دانش آموز باشند.

 

آزمایشگاه زیست 

در آزمایشگاه زیست‌شناسی انواع مولاژهای مربوط به دستگاه‌های فیزیولوژیک بدن مثل سلول‌ها (گیاهی و جانوری)، اندام‌های مختلف و جنین RNA,DNA با کیفیت عالی در اختیار دانش‌آموزان بوده و به عنوان راهنمای کمک درسی هنگام تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرد. میکروسکوپ‌های موجود شامل (یک چشمی و دو چشمی) با قدرت بالا و کوپ‌های مختلف که شامل اقسام نمونه‌های لام آماده از سلول‌ها و بافت‌های جانوری و گیاهی است.کیف‌های تشریح و لوازم کامل تشریح نیز برای تمامی بخش‌های کتاب و مباحث فیزیولوژی اندام‌ها جهت تشریح اندام‌های مغز، قلب، ریه، کبد، کلیه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از اقسام پوسترهای رنگی آموزشی (به صورت پارچه‌ای و پلاستیکی) برای آموزش هر چه بهتر بخش‌های مختلف بافت‌ها و اندام‌ها، ابزار و وسائل لازم برای آزمایش‌های مدل‌سازی در موضوعات مختلف علوم زیستی مهیاست و انواع محلول‌های معرف، محلول‌های رنگ‌آمیزی نظیر بلودومتیلن، فوشین،کریستال ویوله، سافرانین، مالاشیت گرین، لوگل و رنگ آمیزی‌های تخصصی نظیرگیمسا.کیت‌های آنتی‌کور مخصوص تعیین گروه‌های خونی که با رعایت شرائط کاملا استریل جهت آزمایش تعیین گروه‌های خونی و Rh خون استفاده می‌شود. آموزش در آزمایشگاه زیست‌شناسی علاوه‌بر انجام آزمایش‌های عملی از طریق نمایش فیلم، پخش اسلاید و CDهای آموزشی Power point  ترانما و استفاده از سایت‌های اینترنتی انجام می‌شود. برایاین منظور کامپیوتر، ویدئو، تلویزیون، دستگاه اسلاید، اپک و ویدئو پروژکتور موجود است.

 

آزمایشگاه شیمی

تجهیزات آزمایشگاه شیمی در حال حاضر جوابگوی تمامی آزمایش‌های کتاب و تا حدودی آزمایش‌های کتاب نظام قدیم و خارج از کتاب در حد کتاب‌های سال اول و دوم دانشگاه است. مواد آزمایشگاه شیمی شامل دو بخش معدنی و آلی است، در حالیکه آزمایش‌های آلی از کتاب شیمی دبیرستان حذف شده است ولی به عنوان آزمایش‌های خارج از کتب دبیرستانی در زیر هود آزمایشگاه برای دانش‌آموزان انجام می‌شود. دانش‌آموزان مراحل مختلف آزمایش‌ها را از قبیل تحویل وسائل، انجام آزمایش، شستن و تمیز کردن میز کار و وسائل، نوشتن گزارش آزمایش و تحویل وسائل به مربی را در این آزمایشگاه انجام می‌دهند. آموزش در آزمایشگاه‌ها علاوه‌بر انجام آزمایش عملی از طریق فیلم‌ها وCd های آموزشی، اسلاید و ترانما نیز انجام می‌شود.دانش‌آموزان می‌توانند جهت تحقیق و پژوهش از امکانات سایت و اینترنت نیز استفاده کنند.

آزمایشگاه فیزیک

دانش‌آموزان متوسطه دو هفته‌ای یک ساعت در آزمایشگاه فیزیک حضور دارند و درس‌های تئوری آموخته شده خود را به صورت عملی و در قالب آزمایش مشاهده می‌کنند. این آزمایش‌ها شامل گرما، نور، الکتریسیته ساکن ، الکتریسیته جاری، مغناطیس و الکترومغناطیس هستند و دانش‌آموزان گزارش و نتایج این آزمایش ها را به صورت کتبی در جزوات خود ثبت می‌کنند. دانش‌آموزان در ساعات آزمایشگاه، آزمایش‌های جدید طراحی میکنند و بعد از امتحان در کلاس برای دوستان خودانجام میدهند. علاوه‌بر کارهای مربوط به دروس، کارهای عملی فوق برنامه انجام می‌شود که شامل آشنایی با الکترونیک و مدارات الکترونیکی است. دانش‌آموزان در این ساعات می‌آموزند که مدارهای الکترونیکی طراحی شده را ببندند و ایده ‌های خود را اعمال کنند. همچنین دانش‌آموزان علاقمند به تحقیق در ساعات غیر کلاسی می‌توانند روی پروژه‌های عملی خود در فضای آزمایشگاه فعالیت و تحقیق انجام دهند و آنها را به نتایجی برسانند. دانش‌آموزان طبق علائق خود به گروه‌های مختلف تحقیقاتی تقسیم شده‌اند و تحت نظر مسئولین و دبیران مربوطه شروع به انجام فعالیت‌های فیزیکی می‌کنند.

گروه نجوم: درحال راه‌اندازی اتاق نجوم به همراه آسمان نما است. هدف از این کار ارائه فیلم، اسلاید،اطلاعات و اخبار جدید نجوم است که در ساعات مشخص شده‌ای ارائه می‌شود.

گروه هوا فضا: این گروه تحت نظر دانشکده مهندسی هوا فضا دانشگاه صنعتی امیر کبیر در حال فعالیت است.

 

 آزمایشگاه شیمی و زیست شناسی 

_BAK0064

 

آزمایشگاه دبستان

آزمایشگاه دبستان با فضایی حدود 30 مترمربع و بهره‌مندی از تمام وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش دروس علوم، فرصت آزمایش و مشاهده و یادگیری فعال را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است.