آماده سازی و ارائه ی اطلاعات کلی در مورد جهان پیرامون به کودکان برای ورود به خانه ی کودک مونته سوری-مشاور مونته سوری

 آماده سازی و ارائه ی اطلاعات کلی در مورد جهان پیرامون به کودکان برای ورود به خانه ی کودک مونته سوری:

اعضای خانواده بهترین یاری گر کودک در کسب اطلاعات و آگاهی های لازم در مورد جهان اطراف هستند.

 به کلی از تحمیل و اجبار فعالیت های مشکل و پیچیده ی آموزشی به کودک پرهیز نمایید. پذیرش کار های خلاقانه نوآموز و احترام به فعالیت های خود جوش وی ، اصل مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد .خصوصاً در دوره ی پیش از دبستان که کودک نیاز به جلب نظر و رضایت مربیان و والدین دارد ، بایستی به این نکته توجه بسیار نمود . این نکته نیز اهمیت دارد که کودک در سایه احساس لذت از نوآموزی های خود و تشویق در این امر ، به پیشرفت و کسب مهارت های پیچیده تر دست می یابد .آموزش های غایت گرا، زود هنگام و شتابزده فنون مشکل و پیچیده در هر زمینه ای که باشد ، منجر به  ایجاد اضطراب ، احساس ناکامی، بی میلی ، و بی تفاوتی و نهایتاً انحراف از مسیر درست فراگیری در کودک می شود. بدانیم که همیشه شتاب و سرعت در کاری به معنای درست انجام پذیرفتن آن نمی باشد . اگر قرار است که بنایی مستحکم ، استوار ، و ماندنی پایه ریزی شود ، بایستی که ، زیربنایی درست و اصولی طرح نمود و به هر جهت گاهی ناکامی ها و آرزو های تحقق نایافته بزرگسالان در قالب انتظارات نابجا و توقع بروز کار های خارق العاده و اعجاب انگیز از کودک ظهور می یابد. بزرگ تر ها باید توجه داشته باشند که این کودک است که نسبت به کار های خلاقانه و نوآوری های خود نیاز به حمایت و توجه مثبت ما دارد، نه اینکه ما در راستای تحق  ق خواسته ها و توقعات نادرستمان از کودک، درصد جلب حمایت او باشیم و گاهی در این باب به اصرار و تحکم و با التماس و ترحم مستمسک شویم.

قوه ی یادگیری کودک را با تشویق وتهییج علائق او تحریک نمایید .( مثلاً برای آموزش رنگ ها می توانید از وسایل بازی مورد علاقه ی کودک که رنگ های متنوعی دارد استفاده نمایید).

از کودک بخواهید تا در شباهت ها و اختلاف های اشیای گوناگون ، ارتباط اجزای یک مجموعه تفکر نماید و سخن بگوید و روابط فضایی اشیا با یکدیگر را بیان دارد. ( مثل زیرو رو بودن – دور و نزدیک بودن – بیرون و داخل بودن – بالا و پایین بودن و مانند آن).

با ایجاد رغبت های جدید و با  استفاده از علایق پیشین کودک ، فرصتی برای او مهیا سازید تا در برنامه های اجتماعی مناسب شرکت نماید.

وقتی که کودکی از شما می پرسد “چرا” شما با جمله ی ” تو خود  چه فکر می کنی ” پاسخ دهید.    این روش ، ضمن اینکه روند تفکر و اندیشه را در کودک  فعال می سازید ، اطلاعاتی درباره ی زیر ساخت فکری وی و آنچه که کودک به آن می اندیشد به دست می دهد و در عین حال به شما کمک خواهد کرد تا پاسخی مناسب به او ارائه نمایید.

کودک را تشویق کنید تا فعالیت هایی مانند دسته بندی ، طبقه بندی و …. را با کار هایی مثل پیدا کردن درختان همگونه ، نشان دادن اتومبیل های هم رنگ در خیابان ، پیدا کردن فروشگاه های همکار در یک مسیر ، و نشان دادن تابلو های راهنمایی و رانندگی هم شکل . مثل این ها را انجام دهد.

چند نکته ی ضروری:

  • به کودک یاد دهید تا نیاز های شخصی اش را خود برطرف نماید. در مورد کار هایی مثل  استفاده از دست شویی و تعویض لباس به او آموزش دهید. با یک صحنه سازی جذاب و به دور از اضطراب ، شرایط جدیدی را که کودک با آن مواجهه خواهد شد ، ترسیم نمایید. به عنوان مثال صحنه هایی مانند آماده شدن در صبح و سوار شدن به سرویس و برخورد با راننده ، ورود به مدرسه ، ملاقات با مربیان و مسئولین و دوستان جدید ، حضور در کلاس و خداحافظی در پایان روز و مانند این ها  را به طور نمایشی اجرا نمایید . اکیداً در تمامی این امور از القای خواسته یا ناخواسته اضطراب در کودک پرهیز نمایید و توجه داشته باشید که انبوه سازی ذهن کودک از اطلاعات و مقررات غیر ضروری منجر به اضطراب و انزجار وی خواهد شد.

  • بخشی از سوالات و ابهاماتی که عموماً قبل از رفتن به مدرسه برای کودک مطرح است به قرار زیر می باشد، ضمن کشف تدریجی آنها در فرزند خود، برای هر یک پاسخی مناسب و به دور از ایجاد نگرانی و تشویش در کودک و متناسب با شخصیت وی ارائه نمایید:

 

–          دوستان من در مدرسه چه کسانی خواهند بود؟

–          آیا سایر بچه ها نیز همانند من خواهند بود؟

–          اگر گرسنه شوم چه باید بکنم؟

–          در صورت نیاز به دست شویی چه باید بکنم و چه کسی مرا در این کار یاری خواهد کرد؟

–          چه کسی در پوشیدن لباس (ورزشی) به من کمک خواهد کرد و در آن صورت من لباس هایم را در کجا باید نگهداری نمایم؟

–          من تا چه موقع از روز در مدرسه خواهم بود و نحوه ی بازگشت من به منزل به چه صورت است ؟

–          در ساعاتی  که من در منزل نیستم وضعیت درون منزل( پدر ، مادر ، خواهران و برادران، اسباب بازی ها و سایل شخصی و……)چگونه است؟

  • مراقبت فرمایید تا کودکانمان بودن عذر موجه ، غیبت و یا تأخیر نداشته باشند، خصوصاً این که عدم حضور به موقع در یک برنامه موجب خواهد شد تا نوآموز از روند به هم پیوسته سایر برنامه ها نیز جدا افتد.

  • هر گونه تأخیر یا غیبت نوآموز را قبل از ساعت 8:15 صبح به دفتر مدرسه اطلاع دهید.( شماره های تماس:22435550  و 22435558)

  • با استفاده ازکلمات و عبارات مختلف ، نام چیز هایی مثل اعضای عمومی بدن ، وسایل  سفره ، تصاویری که در کتاب ها یا روزنامه ها می بینید  و فعالیت هایی که انجام می دهید را به کودک بیاموزید.

  • از تهیه و ارسال هر گونه وسیله ای به همراه نوآموزان خودداری فرمایید. به علاوه از آن جایی که برنامه تغذیه میان روز برای نوآموزان در نظر گرفته شده،  لذا از همراه کردن هر نوع خوراکی نیز پرهیز نمایید.

 

حفظ امنیت فرهنگی و تربیتی محیط آموزش ، مساعدت دو جانبه است.

  • اگر فرزند شما از نظر بهداشتی وضعیت خاصی دارد که مراقبت از او نیازمند توجه ویژه است ، مراتب را کتباً به مسئولین مدرسه اطلاع دهید.
  • از آن جا که اصلی ترین و پایدار ترین نقش تربیتی و آموزشی کودک بر عهده ی خانواده می باشد ،لذا توقع می رود تا والدین گرامی فعالانه در برنامه های آموزشی و تربیتی فرزندان خود همکاری نمایند ، در همین راستا درخواست می شود تا به طور منظم در جلساتی که به نوعی برقرار کننده پیوند خانه و مدرسه است ، فعالانه مشارکت فرمایید.

 

  • ارتباط اولیا ء و مربیان در مجتمع آموزشی شهید مهدوی دارای یک برنامه مشخص و هدفدار  است . ملاقات های حضوری خانواده با مربیان در روز های خاصی از هفته برنامه ریزی شده است که درآغاز سال تحصیلی به استحضار میرسد . جلسات عمومی شامل ایراد یک سخنرانی حول موضوعات مرتبط با مسائل تربیتی و بهداشتی کودکان سنین پیش از دبستان، اجرای برنامه های ویژه مناسبت های خاص که بعضاً توسط خود نوآموزان صورت می گیرد ، دیدار والدین از نمایشگاه کار های هنری نوآموزان ، نمایش فیلمی از فعالیت های روزانه کودکان و نهایتاً ملاقات مادران گرامی با مربیان محترم می باشد.

 

بدیهی است که مدرسه در امر تعلیم و تربیت کودک ، اهمیت زیادی برای خانواده قائل است. چرا که در صورت فعال بودن خانواده در امر آموزش ، روند یادگیری در کودک هماهنگ ،استمرار یافته و معنی دار می گردد. از عواملی که تاثیر مستقیمی در پرورش مهارت های اجتماعی کودک دارد، دیدگاه های فرهنگی محیط تربیتی اوست. زمانی که کودک ساختار فرهنگی خانواده ی خود را با محیط آموزشی هماهنگ می یابد ، زمینه های رشد و تکامل اجتماعی در وی فراهم می گردد. حتی زمینه های اظهار نظر ،انتقاد و پیشنهاد در شرایطی که این هماهنگی وجود دارد ، ظهور و بروز بیشتری در کودک می یابد . بر این اساس می بایست هم سویی لازم در معیارهای فرهنگی  خانه و مدرسه تأمین گردد. این حق و وظیفه ی خانواده است که مدرسه ای را برای فرزند خود انتخاب نماید که هماهنگی کامل را با اصول و ارزش های تربیتی خانواده داشته باشد، اما در صورت انتخاب  یک محیط آموزشی ، میبایستی که خود را بر معیار های آن محیط منطبق سازد . گرچه همواره راه پیشنهاد و اظهار نظر مفتوح می باشد . در صورت عدم همسویی خانه و مدرسه در اصول و معیار های آموزشی و پرورشی ، کودک دچار نوعی دوگانگی و تضاد درونی خواهد شد . کودکی که به محیط خانواده و افراد آن علاقمند است ، مجبور است تا دیدگاه های فرهنگی خانواده را به دلیل عدم مقبولیت آن در محیط مدرسه ، پنهان سازد . به همان شکل ،  چون مدرسه را نیز دوست دارد ، برنامه های آموزشی و پرورشی مدرسه را نیز از ترس واکنش های منفی خانواده مکتوم می سازد و یا نهایتاً یکی بر دیگری را ترجیح می دهد. این دوگانگی ، حالتی در کودک ایجاد می کند که همواره آراء و نظریات خود را در جمع پنهان سازد و در چنین وضعی ، دامنه ی عملکرد تعقل و احساس در فرد نیز مختل می گردد. به بیان واضح تر ، روند تفکر و تعقل که می بایستی مبتنی بر اطلاعات و داده های محیطی باشد و به گونه ای منطقی پردازش گردد، در صورت عدم وجود تعادل روانی در فرد ، تحت تآثیر شرایط روحی و روانی نامتعادل قرار می گیرد و نتایج منطقی و عقلانی به دست نخواهد آمد. البته این بدان معنی نیست که در هیچ شرایطی  ، تعقل و اندیشیدن نمی باید تحت تأثیر شرایط روحی باشد، بلکه منظور این است که این تأثیر وتأثرات بایستی روندی متعادل و سامان یافته داشته  باشد. لذا به جهت حفظ آرامش روحی فرزندانمان ، یک دیدگاه مثبت و خوشایند نسبت به مدرسه در ذهن آنان ایجاد نمایید و به هیچ وجه نوآموزان عزیزمان را واسطه  انتقال کاستی ها و مشکلات آموزشی و اجرایی به مسئولین نفرمایید، ضمن اینکه مسئولین مدرسه مشتاقانه پذیرای توصیه های خیراندیشانه شما در همین راستا می باشند، مطلقاً از اصل شرکت کودک در برنامه های پیش دبستان به عنوان تشویق و یا تنبیه او در منزل استفاده نکنید. در موارد خطای کودک ، او را تهدید به اطلاع دادن به مربی یا مدرسه ننمایید ، گرچه مربیان خانه ی کودک با اشتیاق تمام آماده ی همکاری با شما عزیزان در مسائل تربیتی و آموزشی نوآموزان می باشند.