بهداشت -متوسطه یک

 
بلاياي طبيعي چيست ؟
زمين ،اتمسفر و اقيانوسها به طور پيوسته در حال حركتند ، پوسته زمين از صفحاتي تشكيل شده كه بر روي مواد ماگما شناور مي‌باشند و سرعت حركت آنها فقط در مقياس زماني زمين شناسي قابل توجه است .د ر امتداد رشته هاي ميان اقيانوسي ، پوسته زمين شكسته و باز شده و سپس مجدداً توسط بالا آمدن  مواد مذاب بسته مي‌شود ، به اين طريق پوسته جديد تشكيل شده و صفحات اقيانوسي به اطراف رانده ميشوند ، در چنين نقاطي بيشترين آتشفشانها تشكيل شده و زلزله اتفاق ميافتد .
جريانهاي اتمسفري با سرعتهاي مختلف و در طي مقياسهاي زماني متفاوت در حال حركت بوده و در طي مسير خود از كوهها و دره ها توسط فرايندهاي ترموديناميكي تاثير ميپذيرند .حركات چرخشي و گردابي شكل بوسيله بادهاي شديد شكل گرفته و سيكلون حاره اي  آب در دريا را به صورت امواج بر روي سواحل كم ارتفاع ريخته و آنها را به زير آب ميبرد .
در اثر برخورد توده هاي هوا يا تراكم ارتفاع آب ، بارش اتفاق مي افتد ولي اين بارش گاهي با شدت زياد ، سيل ، فرسايش سطحي و زمين لغزه ها را به وجود ميآورد و يا اينكه نقاط ديگري به علت فقدان بارش با خشكسالي مواجه ميگردد .
زمين سياره اي فعال و پر حركت بوده و بيشتر رويدادهاي طبيعي دامنه وسيعي از تغييرات را در طي زمان در استفاده از انرژي و مواد نشان ميدهد . در نهايت اين گونه رفتارهاي طبيعت وقايع شديد طبيعي ميباشند ولي اين وقايع شديد طبيعي هنگاميكه براي انسان و محيط نتايج جدي و خطرناكي را از نظر آسيب ديدگي ، مرگ و يا تخريب محيط بوجود بياورند تبديل به بلاي طبيعي ميگردند. بنا به تعريف بلاياي طبيعي : به آن دسته از پديده هايي گفته ميشود كه انرژي فوق العاده زيادي در مدت زمان كوتاهي آزاد شود و خسارت و ويراني را براي انسانها به بار آورد . به عبارت بهتر بلاهاي طبيعي با سه مشخصه زير تعريف مي گردند :
1- پديده شديدي اتفاق افتد يا به عبارتي : ( حادثه طبيعي خيلي بزرگ اتفاق بيفتد) .
2- اين پديده طبيعي شديد در محل زندگي اتفاق افتد : ( در جايي كه مردم بسيار زندگي مي‌كنند) .
3- اين پديده طبيعي شديد با اثر ناگهاني و مخرب همراه است : ( مردم از حادثه شگفت زده ميشوند زيرا حوادث ناگهاني و يا ، زياد است) . بنابراين به عنوان مثال وقوع يك زلزله شديد در يك نقطه بياياني دور افتاده و فاقد سكنه يك واقعه طبيعي شديد است كه فقط از لحاظ زلزله شناسي قابل توجه است ، در حاليكه يك حادثه كوچك در يك شهر بويژه اگر شرايط ايمني در آن ضعيف باشد قادر است خطر عظيمي به وجود آورد . انسان در معرض اينگونه نيروهاي طبيعي است به طوريكه سعي دارد از مكانهايي كه مكرراً  تحت تأثير چنين وقايعي هستند اجتناب نمايد و يا حداقل در جستجوي پناهگاهي در اين مكانهاي ناامن است ولي انسان هميشه آگاه از حوادث طبيعي نيست و يا بعلت وجود سكون طولاني بين اين وقايع ، احساس امنيت ميكند لذا سكونتها و مكانها ي صنعتي و نظاير آن را در نواحي متعدد بلاياي طبيعي مستقر ميسازد بطوريكه اگر عملا اين وقايع اتفاق بيفتد ، انسان بدون هيج كمكي در معرض گرفتار شدن اين قدرتها است.
بلاياي طبيعي قادرند عميقا ساختارها را تحت تأثير قرار دهند ، بطوريكه جوامع كنترول يافته را در عرض چند دقيقه نابود سازند به ساختمانها آسيب رسانده و بناهايي را كه به لحاظ قدمت ارزشمند است تخريب نمايند .
بازسازي اين مناطق نيروي انساني زياد و فعال شدن منابع طبيعي را طلب مينمايد كه در اين راستا برنامه ريزيهاي ملي و حمايتهاي بين المللي و وامهاي منابع خارجي نقش عمده اي را در جهت تجديد ساختار اين جوامع ايفا مي نمايند .
 —————————————————————————————————————————————————————————————–
روز جهانی شستشوی دست_001 روز جهانی شستشوی دست_002
———————————————————————————————————————————————————————————————————-
توصیه های تغذیه ای برای کودکان_002
توصیه های تغذیه ای برای کودکان_003—————————————————————————————————————————————————————————————————پوکی استخوان_001
پوکی استخوان_002 پوکی استخوان_003 پوکی استخوان_004
——————————————————————————————————————————————————————————————————-
تغذیه دوران امتحانات
بسياري از دانش  آموزان روزهاي پيش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه مي  پردازند و تصور مي  کنند که غذا و استراحت مانع مطالعه مي  شود، در صورتي که با تغذيه صحيح مي  توان بازده فکري را افزايش داد.
به کارگيري نکات و توصيه  هاي زير توان شما را براي يادگيري بهتر و موفقيت در امتحانات افزايش مي دهد:
-1در زمان کار يا مطالعه غذا نخوريد و براي اين کار زمان خاصي را در نظر بگيريد تا با آرامش بيشتري غذا بخوريد.
-2بررسي هاي دانشمندان نشان مي دهد که غذاهاي نشاسته  اي مانند ماکاروني، برنج و نان به دليل تاثير در بهبود کيفيت خواب، در شب امتحان مفيد هستند.
-3صبح روز امتحان بهتر است به منظور افزايش کارايي مغز، از مواد سرشار از پروتئين يا سرشار از فيبر مانند تخم  مرغ، نان سنگک يا بربري با عسل يا پنير استفاده شود.
-4کارشناسان تغذيه به دانش آموزاني که اضطراب زيادي دارند و نمي توانند صبحانه مفصلي بخورند، توصيه مي  کنند از موز و مقداري کشمش استفاده کنند.
-5بعضي از دانش  آموزان به دليل اضطراب زياد، امتحانات خود را خراب مي  کنند، بنابراين بهتر است براي مقابله با اين اضطراب از غذاهاي مناسب استفاده کنند. بعضي از سبزي ها از قبيل ريحان، نعناع، کاهو و سيب در کاهش اضطراب بسيار مفيد هستند.
-6خوردن نان و پنير و گردو يا يک ظرف عدسي در روز امتحان کمک مي کند تا در طول امتحان آرام باشيد.همچنين خوردن عسل و نوشيدني هاي حاوي عسل در کاهش اضطراب بسيار موثر است.
-7خوردن جگر، گوشت و ماهي، کمک زيادي در کاهش اضطراب مي  کند، زيرا کم  خوني نيز يکي از دلايل کاهش يادگيري و تمرکز است.
-8مصرف سبزي  و ميوه  هاي تازه توصيه مي  شود.
-9در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهيزيد و خوردن روزانه شير و همچنين ماست شيرين را فراموش نکنيد.
-10در ايام امتحان، بيشتر مواظب سلامت خود باشيد تا در معرض سرماخوردگي، گرمازدگي، مسموميت هاي غذايي و سو»ها ضمه قرار نگيريد و از خوردن غذا در بيرون از خانه جدا خودداري کنيد. غذا را خوب بجويد و به آرامي ميل کنيد.
-11در طول روز آب کافي بياشاميد، اما دقت داشته باشيد که آشاميدن آب و نوشيدني  هاي ديگر در وسط غذا سبب اختلال در هضم و ايجاد نفخ مي  شود.
-12از مصرف زياد شيريني جات و تنقلات خودداري کنيد. اين خوراکي  ها ممکن است در نگاه اول انرژي  زا به نظر برسند، اما بايد توجه داشت که اين قابليت در آن ها بسيار کم دوام است و پس از مدتي احساس خستگي بيشتري به شما دست خواهد داد.
-13بر خلاف تصور عموم، مطالعه و درس خواندن نياز بدن   به انرژي را افزايش نمي  دهد، بنابراين استفاده بيش از حد از مواد غذايي شيرين و چرب در طول دوران امتحان، نه تنها مفيد نيست، بلکه سبب چاقي   مي  شود.
-14صبحانه غذاي اصلي است، ناهار و شام را کمي مختصرتر بخوريد، اما صبحانه را کامل ميل کنيد.
-15مصرف روزانه يک ليوان شير،   براي ايجاد آرامش در طول دوران امتحان موثر است.
-16خوردن آجيل از قبيل بادام، کشمش، فندق، گردو و نخودچي که سرشار از منيزيم است، به يادگيري کمک مي کند، زيرا کمبود آن يکي از علل کاهش يادگيري است.
-17ماست و دوغ ترش، خواب آور است، اما خوردن ماست شيرين مفيد است.
-18از خوردن قهوه و چاي پررنگ،خودداري کنيد، ولي چاي کم  رنگ مفيد است.
19تغذيه متعادل و متنوع شامل نان و غلات، انواع سبزي، لبنيات، گوشت ها و ميوه ها سبب کاهش استرس در زمان امتحان مي  شود.
-20اگر احساس خستگي مي کنيد، کمي استراحت کنيد. انسان در موقع خستگي احتياج به استراحت دارد نه محرک، بنابراين مصرف قهوه به منظور بيدار ماندن توصيه نمي  شود.
 


 
توصیه ضدنفخ_001
توصیه ضدنفخ_002

                                               توصیه ضدنفخ_003


 

برای آرامش اعصاب چه باید خورد ؟

کمبود ویتامین های گروه B باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید ، افسردگی ، عصبانیت و فشار عصبی می شود.
برای داشتن اعصابی آرام ، همیشه به مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنید.
چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد.
اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص تیامین (ویتامین B1) است و اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای (کربوهیدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین شدیدتر خواهد بود.
چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد. شیر و فرآورده‌های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می‌شوند. توصیه می‌شود مصرف آنها را جدی بگیرید.
خوب است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می‌شود که ویتامینD به میزان کافی در روده‌ها باشد. در حال حاضر بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین‌ها غافل نشوید.
کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین (ویتامین B1)، نیاسین (ویتامین B3) و پیریدوکسین (ویتامین B6) می‌تواند اختلالات عصبی وخیمی را به‌وجود آورد.
منابع ویتامین های گروه B به طور کلی شامل: مخمر (ماءالشعیر)، جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است .
به طور اختصاصی نیز :
مواد غذایی غنی از B1 : مخمر آب جوی موجود در ماء الشعیر ، گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زمینی، جوانه گندم و نان های سبوس دار است.
مواد غذایی غنی از B3 : مخمر آبجو ، بادام زمینی و گوشت است.
مواد غذایی غنی از B6 : جگر گاو، موز ، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال است .
فراموشی‌ و ضعف حافظه نیز از کمبود غذایی به‌وجود می‌آید. روانشناسان می گویند که فراموشی علامت چیزی است که پیوندی با پیری ندارد و می‌تواند عارضه‌ی کمبود غذایی باشد.
تغذیه‌ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می‌گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می‌گردد. توصیه‌ی همه‌ی متخصصان این است که به آن‌چه می‌خورید دقت کنید و سعی نمایید مواد غذایی مغذی و مفید را بر مصرف موادی با ارزش غذایی کم، ترجیح دهید.
*****************
چگونه از خودمان مراقبت کنیم/یک عمر سلامت با خود مراقبتی
خود مراقبتی شامل اعمالی است که فرد انجام می دهد تا تندرست بماند، از سلامت جســمی خود نگه داری کند، نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازد، از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کند، ناخوشی ها و وضعیت های مزمن را بهبود بخشد و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد و یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کند.
اما برای خودمراقبتی باید به چه نکاتی توجه کرد:

 • توجه به وزن خود و نگه داشتن آن در محدوده مناسب ((BMI=18.8-24.9
 • آشنایی با تغذیه سالم و پیروی از رژیم غذایی صحیح
 • توجه به اهمیت فعالیت بدنی و نقش آن در سلامت افراد
 • توجه به مضرات دخانیات
 • آگاهی از تأثیر استرس بر سلامتی و اهمیت کنترل آن
 • توجه به نقش خواب در سلامت جسمی و روانی و آگاهی از بهداشت خواب
 • آشنایی با علائم و نشانه های افسردگی
 • آشنایی با علائم و نشانه های اضطراب
 • آشنایی با راه های تقویت حافظه
 • توجه به ســلامت قلب و عروق و آشــنایی با عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی
 • توجه به عوامل خطر ابتلا به پوکی اســتخوان و آشنایی با راه های پیشگیری از آن
 • توجه به عوامل خطر ابتلا به آرتروز و کمردرد و آشنایی با راه های پیشگیری از آن
 • آشنایی با سرطان های شایع و عوامل خطر و راه های پیشگیری از آن ها
 • توجه به اهمیت ارزیابی های پاراکلینیکی و انجام به موقع آنها

شعار روز جهانی بهداشت 7 آوریل 2014_001
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Capture2


 
charshanbe
charshanbe2
درخت را با قلب میکارند نه با دست_002
درخت را با قلب میکارند نه با دست_003
درخت را با قلب میکارند نه با دست_004
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
امداد3_001
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
امداد4_001


 
حادثه


تعریف کمک های اولیه_Page_1
تعریف کمک های اولیه_Page_2
تهیه کننده: واحد بهداشت راهنمایی


 
کم خونی_Page_1
کم خونی_Page_2
کم خونی_Page_3
کم خونی_Page_4
کم خونی_Page_5


 
با این خوراکی_Page_1
با این خوراکی_Page_2
با این خوراکی_Page_3


 
غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_1
غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_2
غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_3
غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_4


 
آلودگی هوا
آلودگی هوا و رسیدن آن به سطوح بحرانی پدیده ای نگران کننده است که سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد. به همین علت جامعه جهانی در تلاش برای مبارزه با این پدیده از طریق اجرای راهکارهای بلندمدت و مقابله در موقعیتهای فوق العاده است.
این روزها شهر تهران همچون سالهای گذشته با افزایش سطح آلودگی هوا مواجه شده است. این پدیده بحرانی در سالهای اخیر در اوج تابستان و بسیاری از روزهای پاییز و زمستان پایتخت ایران را درگیر می‌کند. آلودگی هوا یا آلودگی جوی اصطلاحی است که تمام عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیستی را در بر می‌گیرد که ویژگیهای طبیعی جو (اتمسفر) را تغییر می‌دهند.
مهمترین آلاینده های جوی
منوکسید کربن (CO)
اکسید نیتروژن (Nox)
اکسید گوگرد (SOx)
هیدروکربورها (CxHy)
ذرات معلق (PTS)
ازون (PTS)
برای تمام این مواد به استثنای هیدروکربورها یکسری مقرراتی وجود دارند که این مقررات محدودیتهایی را برای استانداردسازی “کیفیت هوا” ارائه می‌کنند. این محدودیتها با شرایط سلامت انطباق دارند و در صورتی که شاخصهای این مواد از سطح این استانداردها فراتر رود این آلاینده ها می‌توانند به شدت سلامت عمومی‌را در معرض خطر قرار دهند.
منابع انتشار آلاینده ها
خدمات حمل و نقل عمومی
نیروگاههای ترموالکتریک
صنایع
مصارف خانگی
کشاورزی و شیلات
کشاورزی و شیلات مهمترین منابع انتشار منوکسیدکربن، هیدروکربورها، اکسید نیتروژن و ذرات معلق هستند درحالی که صنایع و نیروگاههای ترموالکتریک مسئولان اصلی انتشار دی اکسید گوگرد به شمار می‌روند. زمانی که این مواد در اتمسفر منتشر می‌شوند مواد سمی‌با جریان هوا به مناطق دورتر حداکثر تا فاصله هزار کیلومتر منتقل می‌شوند.
فلزات سنگین
فلزات سنگین نیز از دیگر مواد سمی‌هستند که می‌توانند به شدت منجر به آلوده شدن هوا شوند. این فلزات عبارتند از: کادمیم (Cd)، سرب (Pb) و جیوه (Hg)
بیماریهای ناشی از آلودگی هوا
برخی از بیماری ها ناشی از آلودگی هوا عبارتند از:
آمفیزم
این بیماری در نتیجه انقباض لوله‌های برونشیال و تخریب كیسه‌های هوایی توسط آلاینده‌ها به وجود می‌آید و باعث كوتاهی نفس در فرد بیمار می‌شود.
برونشیت مزمن
از مشخصات این بیماری ‌سرفه‌های پی در پی و جریان خلط مستمر در شخص مبتلا است. مواد آلاینده باعث تخریب مژك‌های مجاری تنفسی‌، كه مواد محرك را از ریه خارج می كنند، شده و در نتیجه سرفه تنها راهی خواهد بود كه ذرات از ریه بیرون رانده شوند. در صورتی كه برونشیت مزمن درمان نشود، منجر به مرگ بیمار خواهد شد
حساسیت
مواد آلاینده می‌توانند باعث عكس‌العمل‌های آلرژیك مختلفی از جمله آبریزش بینی، تنگی نفس، خارش پوست، اشك چشم و عسطه‌های پی در پی شوند.
آسم
در یك حمله آسمی، مجاری تنفسی باریك شده و عبور هوای تنفسی به حداقل می‌رسد و در نتیجه بیمار دچار تنگی نفس می‌شود. می‌تواند موجب انفاركتوس یا التهاب قلب گردد كه عمدتاً به صورت سینه درد، طپش قلب، تنگی نفس و اختلال در سیستم قلب تظاهر می‌كند.
سرطان ریه، معده و بیماریهای قلبی
هر چندكه این بیماریها مستقیماً و منحصراً مربوط به آلودگی هوا نیست، اما آلودگی هوا یكی از عوامل مهم به وجود آورنده و تشدید كننده آنها به حساب می‌آید. براثر احتراق مواد آلی (زغال٬ چوب٬ نفت وغیره) در حرارت های بین 800-200 درجه سانتی گراد و بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی مقداری هیدروكربنهای سرطان زا تولیدمی شود. نوع ومقدار تولید این موادسرطان زا بستگی به نوع سوخت٬ حرارت٬ میزان اكسیژن و عوامل دیگر دارد. ثابت شده است مقداری از مواد سرطان زا بر اثر احتراق توتون و تنباكو (سیگار كشیدن) و سوختن چوب، هیزم و كاغذ و مقدار زیادی از این مواد هم بر اثر احتراق بنزین و گازوئیل در موتور خودروها تولید می شوند. بطور كلی با فرض اینكه اتومبیل ها در شرایط استاندار فنی كار بكنند در عرض یكسال در شهر تهران حجم زیادی ماده شیمیایی سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوئیل تولید و در هوا پخش می شود.
در شهرهامشکل آلودگی باید و می‌تواند از طریق سیاستهای درست حمل و نقل حل شود. برای مثال، با سرمایه گذاریهای صحیح در بخش حمل و نقل عمومی‌می‌توان به طور کامل از تردد خودروهای شخصی در طول روز برای رفتن به محل کار جلوگیری کرد. از دیگر راهکارهایی که می‌توانند از آلودگی هوا در روزهای بحرانی بکاهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- اجتناب از سفرهای غیرضروری در طول روزها و ساعات پر ترافیک
2- انتخاب مسیرهای با حداقل سطح ترافیک به طوری که حرکت در مسیر مورد نظر روان باشد
3- انتخاب مسیرهایی که از میان پارکها و باغهای عمومی‌عبور می‌کند و رسیدن به مقصد به صورت پیاده و یا سوار بر دوچرخه
4- اجتناب از فعالیتهای ورزشی (برای مثال دویدن) در مناطق با ترافیک سنگین
5- اجتناب از بردن کودکان کم سن، به ویژه پیاده یا با کالسکه در خیابانهایی که ترافیک سنگین است
6- خاموش کردن موتور خودرو و بالاکشیدن شیشه پنجره ها در زمانی که خیابان در اثر ترافیک سنگین مسدود شده است
7- اجتناب از خروج از منزل در ساعات بحرانی (12 تا 17) به ویژه برای افراد دارای فاکتورهای خطر
رژیم غذایی
1- در روزهایی که سطح آلودگی هوا به مرحله بحرانی می‌رسد خوردن میوه و سبزیجات تازه که محتوی ویتامینهای مختلف هستند توصیه می‌شود.
2- محدود کردن مصرف نمک
3- عادت دادن کودکان به خوردن سیر، پیاز و تره فرنگی. هرچند ممکن است بوی این مواد آزاردهنده باشد اما این سبزیجات محتوی میزان زیادی گوگرد هستند و بنابراین می‌توانند از موکوس (مخاط) دستگاه تنفسی محافظت کنند.
4- نوشیدن زیاد آب که به کلیه ها کمک می‌کند املاح اضافی از بدن خارج شوند.
5- اجتناب از خرید میوه و سبزیجات تازه از وانتهایی که در کنار خیابانها محصولات خود را به فروش می‌رسانند و یا مغازه هایی که سبزیجات خود را در بیرون از مغازه و در مسیر عبور خودروها می‌گذارند.
علائمی‌که نشان دهنده مشکلات سلامتی ناشی از آلودگی هوا هستند
آلودگی جوی می‌تواند موجب سوزش چشمها، گلو و ریه ها شود. قرمز شدن چشمها، سرفه و احساس تنگی قفسه سینه از علائم شایع در زمان افزایش سطح آلودگی هوا به شمار می‌روند.