بهداشت- مقطع پیش دبستان

برگزاری جشنواره هوای پاک در پیش دبستان : برای مشاهده پاورپوینت روی لینک زیر کلیک کنید :

پیش-دبستان-جشنواره-هوای-پاک

40

           پیش دبستان شهید مهدوی


جهان در ضرب آهنگ گام های هولناک و ویرانگر فقر و گرسنگی فرو رفته و آشوبی از حسرت یک تکه نان و مقداری آب به پا شده است.

غذای سالم هدیه ای بهشتی است که خداوند برای بندگان خود فرستاده است.

روز جهانی غذا (16 اکتبر) روز یک رویداد بزرگ علمی و فرهنگی و یک جنبش سالم برای جلب توجه جامعه به اهمیت ایمنی و امنیت تولید و توزیع غذایی با تاکید بر حفظ محیط زیست است.

روز جهانی غذا روز همدردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی (غذا) محرومند و در این محرومیت دستهای بی‌توانشان از دامان زندگی کوتاه می شود.

قدر غذا این نعمت آغازین خلقت را بدانیم و با مصرف درست و عدم اسراف با گرسنگان جهان همدردی کنیم.

41

تغذیه سالم

تغذیه سالم یعنی اینکه از غذاهای متنوع به گونه‌ای استفاده کنیم که مواد مورد نیاز بدن مثل پروتئین، کربو هیدارت، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد عادی فراهم شود.

اگر بچه ها به طور منظم از مواد غذایی اصلی متنوع استفاده کنند تغذیه سالمی خواهند داشت.

موارد زیر را روزانه مصرف کنید:

*       میوه و سبزیجات

*       نان و حبوبات

*       شیر و لبنیات

*       گوشت و ماهی و تخم مرغ

42


اهمیت حفظ و نگهداری دندان های شیری

مرواريدهاي سفيد و زيبايي كه براي اولين بار در 6ماهگي در لثه پايين نوزاد ظاهر مي‌شوند، دندان‌هاي شيري هستند كه رويش آنها يكي پس از ديگري تا دو سالگي ادامه مي‌يابد و اين دندان‌ها بايد تا زمان رويش دندان‌هاي دايمي جايگزين در دهان كودك باقي نماند و عملكرد مناسب خودشان را داشته باشند .

بسياري از والدين با تصور اينكه دندان‌هاي شيري دندان‌هاي موقتي هستند آنها را محكوم به فنا مي‌دانند و هيچ‌گونه مراقبتي را براي آنها لازم نمي‌دانند و حتي وجود پوسيدگي قابل‌تشخيص، آنقدر صبر مي‌كنند تا دندان درد بگيرد و كودك قادر به تحمل آن نباشد و بعد براي كشيدن آن به دندان‌پزشك مراجعه مي‌كنند. حال آنكه اگر والدين با اهميت اين دندان‌هاي موقتي آشنا باشند، در حفظ و نگهداري آنها تلاش بيشتري خواهند كرد. ايجاد پوسيدگي در دندان‌هاي كودك علاوه بر درد و ناراحتي كه در پي دارد، ممكن است به دليل عفونت احتمالي، به دندان‌هاي دايمي زيرين خود آسيب برساند و در تكامل آنها اختلال ايجاد كند. علاوه بر اين جويدن و تغذيه كودك كه در سنين رشد بسيار حياتي و لازم است، مختل خواهد شد و ممكن است كودك دچار سوء تغذيه شود. از طرفي نداشتن دندان‌هاي قدامي كودك مي‌تواند در تكلم او اختلال ايجاد كند زيرا تلفظ بسياري از حروف با برخورد زبان به دندان‌هاي قدامي شكل مي‌گيرد و نبودن اين دندان‌ها باعث اشكال در تلفظ كودك خواهد شد كه گاهي به صورت عادتي در او باقي مي‌ماند. نبود اين دندان‌ها همچنين مي‌تواند زيبايي و اعتماد به نفس كودك را سلب و او را بين همسالانش انگشت‌نما كند. مهم‌تر از همه اينكه جوانه دندان‌هاي دايمي زير دندان‌هاي شيري قرار دارند و هرگاه زمان رويش آنها فرا برسد، ريشه دندان‌هاي شيري تحليل مي‌رود، لق مي‌شوند و دندان‌هاي اصلي جايگزين آنها خواهد شد. اگر يك دندان شيري قبل از موعد مقرر از دهان خارج شود، فضاي مربوط به آن به وسيله ساير دندان‌ها اشغال مي‌شود. در نتيجه براي دندان دايمي جايگزين، جايي براي رويش باقي نمي‌ماند كه اين مساله باعث نهفته ماندن آن دندان دايمي يا به هم ريختگي كل دندان‌ها مي‌شود.

بنابراين توصيه مي‌كنيم والدين در حفظ و نگهداري دندان‌هاي شيري با ارتقاي بهداشت دهان كودكان، از ايجاد پوسيدگي پيشگيري كنند.

با توجه به محدوده سنی کودکان پیش دبستانی که پایان دوره دندان های شیری  واغاز دوران دندانی مختلط را تجربه می کنند لازم است نکاتی را در مورد ترتیب  وچگونگی رویش دندانهای دائمی ونحوه مراقبت از انها را یاداور شویم

  •     دندان شش سالگی

معمولا اولین دندان دایمی که رویش می کند، دندان آسیای بزرگ اول یا دندان شماره 6 است و چون این دندان در حدود 6 سالگی در می آید، دندان 6 سالگی نام دارد. محل این دندان در پشت دندان آسیای دوم شیری است و بدون اینکه دندان شیری بیفتد، این دندان رویش می کند. به عبارت دیگر اولین دندان دایمی غیر جانشین که در پشت دندانهای شیری رویش می کند، دندان 6 سالگی است. رویش این دندان، با افتادن دندان شیری همراه نیست به این تریتب دندان 6 سالگی باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند.در ابتدای رویش، دندانها استعداد بیشتری برای پوسیدگی دارند و بایستی در تمییز نگه داشتن آنها دقت بیشتری کرد

1

  • فیشورسیلانت    

سطح رویی دندان یا همان سطح جونده در دندان های عقب محلی است که جویدن با آن صورت می گیرد. اگر در دهان خود یا کودک تان به دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که این سطح در دندان های خلفی سطح صافی نیست و پر از فرورفتگی و شیار است. بسیاری از این شیارها به قدری باریک و عمیق هستند که گفته می شود که حتی یک موی مسواک هم نمی تواند به عمق آن برسد و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است. همین امر موجب می شود که این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده های غذایی باشد. در نتیجه پوسیدگی هم در بیشتر موارد، در همین محل ها خود را نشان می دهد. یک روش خوب جلوگیری از پوسیدگی در دندان های کودکان، این است که این شیارها (شیارهای عمیق دندان های خلفی دایمی کودکان) را به وسیله ماده چسب مانندی می پوشانند. در نتیجه قسمت های رویی دندان ها، سطح صافی پیدا می کنند و بروز پوسیدگی در این محل ها کاهش می یابد. به این روش در دندانپزشکی فیشور سیلانت گفته می شود. فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن است. بنابراین فیشور سیلانت یعنی: پوشاندن شیارهای دندان.در فارسی آن را مهر وموم کردن شیار دندان ها می نامند.

  •       بی نظمی دندان ها 

در ناحیه جلوئی فکین دندانهای دائمی یکی پس از دیگری میرویند در حالی که گاهی بی نظمی ها و روی هم افتادگی هایی دارند که ذهن والدین را جهت استفاده از ارتودنسی درگیر میکنند.در حالی که اغلب این بی نظمی هاطبیعی است وبا افزایش اندازه فک در حین رشد وفشار زبان به پشت دندانها خود به خود اصلاح  میگردند. البته گاهی هم بزرگی دندانهای دائمی و کوچکی فک عدم تناسبی ایجا می کند که باعث به هم ریختگی دندان ها میشود که در ان صورت مشاوره با ارتودنتیست ضروری است


با این خوراکی_Page_2

با این خوراکی_Page_3


غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_1

غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_2

غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_3

غذای مفید در سرماخوردگی و آنفلوآنزا_Page_4

– شیوه های تشویق کودکان به خوردن سبزیجات

– شستشوی دست

– آشنایی با شیوه های ترغیب کودکان به خوردن غذاهای سالم

–  روز جهانی بهداشت