مقالات هنری-آموزش معرق ( میترا کریمی بخش)

آموزش معرق

میترا کریمی بخش:هنرهای سنتی ریشه در زندگی مردم دارند و به اصولی استوارند که مطابق با آداب و سنن و محیط زیست هر منطقه تولد و رشد یافته اند این گونه هنرها در ایران به مینیاتور ،تذهیب ، مینا کاری ، زری بافی، خاتم کاری، منبت و معرق کاری و… شهرت یافته‌اند. هنر معرق قدمتی دیرینه در کشورهای کل دنیا خصوصا در ایران، مصر و چین دارد.

ساختار معرق:معرق از کنار هم قرار گرفتن قطعاتی از جنس سنگ، چوب، کاشی که هر کدام تصویری را به اجرا در می‏آورند تشکیل می‌شود و این نمایشی از هنر معرق است. این هنر در ابعاد، تصاویر و نقش‌های مختلفی پدیدار می‌شود. هر موضوع و طرحی را می‌توان به تابلوهای زیبای معرق تبدیل ساخت مانند گل و مرغ، خاتون و مینیاتور


سابقه تدریس:افتخار دارم که قریب به 20 سال از عمر خود را در راه تعلیم و تعلم این هنر ارزشمند قرار داده‌ام و تمام سعی و هم و غم خود را بر تعلیم این هنر به آحاد جامعه چه کوچک و چه بزرگ صرف کرده‌ام که هرچه بیشتر ترویج کنیم به همان میزان پایداری این هنر در کشورمان استوارتر خواهد بود.

هنر میزانی است که انسان می‌تواند ارزش‌های خود را با آن تراز نماید، هرگاه از موضوعی در زندگی خسته و دلشکسته می‌شویم، وقتی به سمت هنر پناه می‌بریم به آرامش خواهیم رسید.

سابقه آموزشی هنر معرق چوب به عنوان برنامه درسی در مجتمع آموزشی مهدوی:خوشبختانه به طور متوالی و بدون وقفه مدت پنج سال این هنر در این مجتمع توسط این حقیر در حال تدریس است. امیدوارم توانسته باشم رسالت الهی خود را که همانا تعلیم است به نحو احسن اجراکنم.

سابقه نمایشگاهی معرق چوب در مجتمع شهید مهدوی:هر ساله به همت و غیرت مدیریت محترم شهید مهدوی نمایشگاه خیریه و نمایشگاه هنری در مدرسه برپا می‌شود که خوشبختانه تابلوهای معرق در این نمایشگاه بسیار خود نمایی می کند و همگان از تماشای تابلوها لذت می برند. ضمنا سالن گالری مجتمع به طور دائم به نصب تابلوهای معرق مبادرت ورزیده است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. امید است ایرانی آباد، آزاد و استوار داشته باشیم.

معرق، تلفیق هنر به شیوه مدرن

میترا کریمی‌بخش:تمام تصاویر دست‌نوشته‌ها، صنایع چوبی،فلزی،حصیری حتی انواع پارچه و بافت‌های مختلف به تنهایی زیبا و آرام‌بخش هستند. هرگاه در تنگناهای کوچه پس‌کوچه‌های تنهایی قرار می‌گیریم، پناه بردن به هنر می‌تواند تنهایی ما را التیام بخشد.

امروزه به دلیل تنوع در بسیاری از هنرهای دستی و تجسمی، بشر دست به کار جدیدی زده و آن تلفیق برخی از هنرها با یکدیگر است. به‌طور مثال می‌توان به ادغام دو پارچه با بافت‌های مختلف اشاره کرد و یا به تلفیق خط و نقاشی که نتیجه‌اش خلق تابلوهای خط نقاشی است.

از دیگر تلفیق‌های هنری معروف امروزی معرق است که از ادغام چوب و فلز یا چوب و کاشی، چوب و سنگ، چوب و پوست درخت، چوب و صنایع ساخته شده، چوب و هسته‌ها و پوسته‌ میوه‌های خشک مانند گردو، پسته، چوب و وحصیر و…. اثری ساخت که گاهی چشم بینده را خیره و تابلو را اثری خاص و زیبا می‌کند.

در این زیبایی به جز هنرمند خالق اثر، هنرمند پلی استرکار هم سهیم است.در واقع زمانی که تابلو از لحاظ برش‌های چوب و یا فلز و یا تلفیقات، برروی تخته کامل شد، جهت زیباترشدن و استحکام و بقای آن برای سال‌یان سال باید آن را به‌دست پلی استرکار و یا به‌عبارتی کارگاه رزین سپرد.

مسئول و هنرمند پلی‌استر کار پس از چندین و چند بار که تابلو را با سمباده‌های مخصوص نوازش و پیرایش کرد و اجزای اضافی و پستی بلندی‌های آن را زدود،با پاشیدن مواد شیمیایی که متشکل از رنگ‌های مختلف رزین و خانواده آن است، باعث استحکام و بقای تابلو می‌شود. پلی‌استر از تنوع بسیاری برخوردار است، از جمله می‌توان به پلی‌استر براق، مات، برجسته، ایستاده و…. اشاره کرد.