گزارش فعالیت های کتابخانه-مقطع دبستان

گزارش فعالیت های کتابخانه از تاریخ  23/1/93 تا 27/1/93

چهاردهم آوریل(25 فروردین) سالروز درگذشت موریس دروئون نویسنده فرانسوی و خالق کتاب ارزشمند “تیستوی سبزانگشتی” است. از این رو این هفته به معرفی این نویسنده و خواندن بخش هایی از کتاب تیستوی سبزانگشتی اختصاص داده شد. پوستر زیر نیز که جلد اوریجینال این کتاب است پرینت گرفته و بر برد کتابخانه نصب شد.

تیستو


گزارش فعالیت های کتابخانه از تاریخ 16/1/93 لغایت 20/1/93

از آن جا که دوم آوریل سالروز تولد  هانس کریستین اندرسن و روز جهانی کتاب کودک است مختصری از زندگینامه این نویسنده برای کودکان گفته شد، یکی از قصه هایش به نام “شاهزاده خانم و نخود” خوانده شد و درباره جایزه هانس کریستین اندرسن و برندگان آن در سال 2014 صحبت شد. پوستر روز جهانی کتاب کودک در سال 2014 نیز پرینت گرفته شد و بر برد کتابخانه نصب شد. این پوستر در ادامه گزارش نیز آمده است.


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته چهارم اسفند از تاریخ 24/12/92 لغایت 27/12/92

از آن جا که 27 اسفند ماه سالروز تولد مهدی آذریزدی است در این هفته درباره ایشان با دانش آموزان صحبت شد. به اهمیت کاری که ایشان در حوزه ادبیات کودک انجام دادند اشاره شد. سپس دو قصه از جلد اول قصه های خوب برای بچه های خوب و دو قصه از جلد چهارم این مجموعه برای دانش آموزان خوانده شد.


گزارش فعالیت های کتابخانه هفته سوم اسفند از تاریخ 17/ 12/92 لغایت 21/12/92

 از آن جایی که 25 اسفند سالروز تولد پروین اعتصامی است در این هفته این شاعر به دانش آموزان معرفی شد. زندگینامه ایشان برای کودکان گفته شد و دو قصه از آثار ایشان برای کودکان خوانده شد سپس به کودکان اجازه داده شد تا به مطالعه بپردازند. از این هفته به دلیل نزدیکی به تعطیلات نوروز دیگر به دانش آموزان کتابی امانت داده نشد.


گزارش فعالیت های کتابخانه از تاریخ 10/12/92 لغایت 14/12/92

اکثر دانش آموزان نوشته بودند که من و برادرم در صحرا گم شده ایم و پدر و مادر نداریم. برخی از دانش آموزان به علت این آوارگی پرداخته بودند که در نوشته های بعضی جنگ و در بعضی خشکسالی و زلزله عنوان شده بود. عده ای نیز به این که پس از این صحنه چه اتفاقاتی خواهد افتاد پرداخته بودند. اما در این میان به ذهن تعدادی از دانش آموزان ایده های متفاوت دیگری نیز رسیده بود از جمله این که این عکس متعلق به زمان های قدیم است و این بچه ها برده هستند و داستانی را بر این اساس نوشته بودند. یکی از دانش آموزان کلاس دوم به نام سونیا صفاییان نگرش بسیار متفاوت و جالبی به این عکس داشت و ایده خود را بسیار ساده و جالب برایمان اینطور نوشت(به طور خلاصه):

یک روز معلمم به ما تحقیق داد درباره رنگ قهوه ای. وقتی رسیدم خانه برادرم را برداشتم و به صحرا رفتیم. آنجا رنگ های قهوه ای متفاوتی دیدم و درباره آنها تحقیق کردم. قهوه ای کوه و قهوه ای کویر را دیدم. وقتی برگشتیم به مامان گفتم که به ما خیلی خوش گذشت. فردا تحقیقم را به معلم دادم و امتیاز خوبی گرفتم.

در کلاس های پایه اول کتاب “چرا من بابامو دوست دارم ؟” خوانده شد و از هر کودک خواسته شد یک دلیل بیاورد که چرا پدرش را دوست دارد. جانان در پاسخ به این سوال گفت: “من بابامو دوست دارم چون تپله” روشا گفت: “من بابامو دوست دارم چون شب ها که خوابم نمیبره برام تن تن میخونه” ملینا گفت: “من بابامو دوست دارم چون هر روز صبح منو برای اومدن به مدرسه بیدار و آماده می کنه” و آنیسا گفت: “من بابامو دوست دارم چون خیلی فوتبال دوست داره و فکر می کنه فوتبالش خوبه اما اصلا فوتبال بلد نیست.”


گزارش فعالیت های کتابخانه از تاریخ 10/12/92 لغایت 14/12/92

کارگاه نوشتن

در این هفته به تمام کلاس های پایه های دوم تا پنجم تصویر زیر نشان داده شد و از دانش آموزان خواسته شد خود را به جای دختر بچه ی تصویر بگذارند و هر چه به ذهنشان می رسد را بنویسند.


 

فهرست کتابهای برگزیده شورای کتاب کودک 1391

 

داستان – ترجمه

آلموند ،دیوید.اسم من میناست. مترجم مریم رفیعی.تهران:ایران بان،1391.371 ص.گروه سنی د

دپلوشن، ماری.پم: بهترین اتفاق زندگی. ترجمه الهام هاشمی.تهران:آفرینگان،1391. 136 ص.گروه سنی د

سوس. کتاب کارزار کره و یک قصه دیگر.مترجم رضی هیرمندی.تهران:گام،1391. 72 ص.گروه سنی ج

لین، گریس. جایی که کوه بوسه می زند بر ماه. ترجمه پروین علی پور.تهران:افق، 1391. 272 ص. گروه سنی د

نیلسون، اولف.تک و تنها توی دنیای به این بزرگی.تصویرگر اوا اریکسون، ترجمه فریده خرمی.تهران، آفرینگان،1391. 32 ص.گروه سنی ب و ج

وایت، روت. پسر خاله وودرو. ترجمه محبوبه نجف خانی. تهران:افق، 1391.248  ص. گروه سنی د

ویلسون، ژاکلین. طولانی ترین آواز نهنگ . ترجمه نسرین وکیلی. تهران:افق،1391. 368 ص. گروه سنی د

 

شعر

حدادی،هدی.دختری به زیبایی روباهی که ترسیده باشد.تهران:چکه، شهرقلم، 1390. 60 ص. گروه سنی د

عباسلو،مژگان. از لب برکه ها.تهران: چکه، شهر قلم. 60 ص.گروه سنی د

لزر غلامی، حدیث.اگر زن نبودم، قطار بودم. تهران: چکه، شهر قلم ،1390. 60 ص. گروه سنی د


 فهرست کتاب هاي لاک پشت پرنده

ورت | پم، نوشته‌ ماری دپلوشن، ترجمه الهه هاشمی، نشر آفرینگان

نان ابری، نوشته‌ هی نابک، ترجمه‌ی‌ کیانگ این‌لی، نشر او

همچنین تندیس لاک پشت نقره ای به فریدون عموزاده خلیلی برای (کتاب کوچک برای داستان نویسی) و سید نوید سید علی اکبر برای  (بابای من با سس خوشمزه است)، تعلق گرفت.

لاک‌پشت پرنده فهرستی از کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان است که با همکاری مشترک مؤسسه شهر کتاب و فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تهیه می‌شود. گروهی از منتقدان و کارشناسان کودک و نوجوان در پایان هر فصل، فهرستی از کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده در یک فهرست معرفی می‌کنند. این فهرست ضمیمه فصلنامه پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان منتشر می‌شود و می‌تواند راهنمای پدرها و مادرها، معلم‌ها و مربی‌ها و سایر علاقه‌مندان به ادبیات کودک و نوجوان باشد تا مناسبت‌ترین کتاب‌های سال را برای کتاب‌خوانی بچه‌ها و دانش‌آموزان انتخاب کنند. در سال اول انتشار این فهرست، کتاب‌ها در سه گروه کتاب‌های عالی، کتاب‌های خوب و کتاب‌های راه یافته طبقه‌بندی و معرفی می‌شدند. درحال‌حاضر، کتاب‌ها بر مبنای گروه سنی و گروه موضوعی و هم‌چنین، بر حسب رأی داورها با امتیاز شش لاک‌پشت (کتاب‌های بسیار عالی)، پنج لاک‌پشت (کتاب‌های عالی)، چهار لاک‌پشت (کتاب‌های خیلی خوب) و سه لاک‌پشت (کتاب‌های خوب) معرفی می‌شوند. تاکنون، نه فهرست از لاک‌پشت پرنده منتشر شده است.

                                                                                                                                                                                             منبع ویکی پدیا


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته اول اسفند از تاریخ 3/12/92 لغایت 7/12/92

کارگاه آشنایی با کتاب های هنری

در این هفته دانش آموزان با کتاب های هنری آشنا شدند. ابتدا تصاویری از کتب زیر انتخاب شد و به کمک پروژکتور برای دانش آموزان نمایش داده شد:

دوباره نگاه کن (کتاب خروس)

زیرکی در هنر، نگاه کن(چاپ و نشر نظر)

کتاب هنر برای کودکان، پل نهم بسته بندی شد (کتاب خروس)

برای دانش آموزان توضیح داده شد که هنر ابزار انتقال اندیشه است. نقش دیگر آن بیان اعتراض نسبت به موضع یا وضعیتی خاص است. گفته شد که کتاب های هنر موجود در کتابخانه دو دسته هستند. اولین دسته تکنیک های خلق اثر هنری را یاد می دهند و دومین دسته مطالبی را آموزش می دهند که درک ما را از آثار هنری بالا می برند. درباره تصاویر منتخب در هر کلاس گفتگو شد.

روی تمام میزهای کتابخانه نیز برای دانش آموزان به تعداد زیادی کتاب هنری قرار داده شد و دانش آموزان به مطالعه این کتب پرداختند.


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته آخر بهمن از تاریخ 26/11/92 لغایت 30/11/92

در این هفته برای کلاس های روز سه شنبه که دو هفته متوالی تعطیل بودند و برای کلاس های ششمی که در کارگاه راستگویی شرکت نکرده بودند این کارگاه برگزار شد. در بقیه کلاس ها اگر تحقیق داشتند منابع تحقیقشان در اختیارشان قرار گرفت و امانت کتاب انجام شد در تعدادی از کلاس ها برای دانش آموزان قصه خوانده شد قصه هایی نظیر “آتش و دریا”، “مادر مادر است” و…


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته دوم بهمن ماه از تاریخ 5/11/92 لغایت 9/11/92

این هفته مقارن با سالروز تولد نویسنده انگلیسی لوئیس کارول بود. به همین خاطر در کتابخانه مختصری از زندگینامه کارول برای دانش آموزان گفته شد و فصل اول کتاب آلیس در سرزمین عجایب خوانده شد. در کلاس های اول داستان ماه پیشانی (بازنوشته ناصر یوسفی)، داستان شاه میداس و انگشتان جادویی و یا کتاب قصه های من و مامان خوانده شد.


گزارش عملکرد کتابخانه از تاریخ 28/10/92 لغایت 2/11/92

در این هفته از کودکان خواسته شد ابتدا خوب فکر کنند که چگونه می توان جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرد و سپس این ایده را پرورش دهند و در برگه ای از کاغذ بنویسند در ضمن توضیح دهند که این ایده چگونه می تواند سبب چنین اتفاقی شود .

ملیکا نراقی کلاس سوم: من می توانم یک روز به جای خانمی که مدرسه را تمیز می کند کلاسمان را تمیز کنم تا او بتواند زودتر به خانه برود و پیش خانواده اش باشد. یک روز هم می توانم به جای سرایدارمان حیاط راتمیزکنم تا او خوشحال شود و یک روز استراحت کند.

تینا سعیدی کلاس دوم: من می توانم کتاب هایی بنویسم که مردم از آن ها خوششان بیاید.

رزا رضایی کلاس دوم: کتاب بخوونیم، بریم پارک و ورزش کنیم تا جهان جای بهتری برای زندگی بشه.

گلسا خیرالهی کلاس دوم: به گنجشک ها آب دادم و آن ها از من تشکر کردند.

پرتو مقیمی: من می خواهم یک چراغ مروارید دار درست کنم که وقتی مردم ناراحت شدند آن خود به خود روشن شود و بچرخد و مردم را خوش حال کند.

مطهره حیدری کلاس سوم: دوست دارم یک آمپول و واکسن برای درمان سرطان های مختلف اختراع کنم و دوست دارم یک روبات درست کنم که در کارهای خانه به مادرم کمک کند.

حنانه سادات حسینی: من دوست دارم اختراعی کنم که اسم آن عینک آفتابی آفتابان باشد که یکی از کارهای آن کارتون یا فیلم پخش کردن باشد و یکی از کارهای آن بازی رایانه ای باشد.

آسمان شاهسوند کلاس سوم: من دوست دارم کاری کنم که در مریخ جاذبه به وجود بیاید و وقتی روی زمین آلوده است مردم به آن جا بروند.

رعنا آگاهی کلاس سوم که ایده اش را با نقاشی بسیار زیبایی توضیح داده:

ماگنولیا روحی حجتی کلاس دوم: ما می توانیم چیزی به نام لایف تینگ درست کنیم که جهان را تمیز نگهدارد حتی نگذارد هوا آلوده شود.

دریا صاقی کلاس چهارم: من می خواهم روباتی اختراع کنم که درس های بچه ها را بنویسد و به مدرسه برود بعد روبات به بچه ها درس بدهد.

بهاره گوهریان کلاس دوم: به من نظر یک اختراع کنیم که وقتی عصبانی می شویم یک لیوان آب برداریم و در آن ماده ای بریزیم و سپس آن را بخوریم.

سارا ابوئی کلاس چهارم: من می خواهم ماشینی درست کنم که با آب کار کند.

سارا  کرمی کلاس چهارم:من می توانم به یک نفر جک بگویم و البته باید جک جالبی هم باشد که جذب آن شود و بخندد و برود به دیگری بگوید و آن هم به دوستش بگوید. این باعث می شود که خیلی ها روحیه ای شاد داشته باشند و این قدر با هم دعوا نکنند.

ستاره مرعشی پور کلاس چهارم: من می خواهم به دزدان و گداها پول بدهم تا دزدی نکنند.

مهرو منصوری کلاس چهارم: من فکر می کنم بخشنده بودن بهترین کاری است که می توانم بکنم. آخر ما می دانیم که خداوند بخشنده است و برای شروع خواندن هر سوره یا هر کاری ما این واقعیت را تایید می کنیم. پس بیایید مانند آفریدگاری که ما را آفریده و هرچه داریم از اوست بخشنده باشیم تا با این کار از خدا تشکر کنیم.

مهسان محمودی کلاس چهارم: من می خواهم به همه دنیا ثابت کنم که مهربانی چیز خوبی است چون ما را به خدا نزدیک می کند.

سروین ضابطیان کلاس پنجم: همیشه با دوستانمان در غم و شادی شریک باشیم همین طور در وسایلمان.


گزارش عملکرد کتابخانه در هفته چهارم دی ماه از تاریخ 21/10/92 لغایت 26/10/92

 در این هفته کارگاه کتاب های علمی برگزار شد. در کلاس ها دو کتاب از مجموعه الهام از طبیعت به نام های “از مخروط کاج تا پوشاک هوشمند” و “از پای مارمولک تا نوار چسب جکو” برای دانش آموزان خوانده شد. روی همه میزها هم کتاب های علمی با موضوعات مختلف از جمله علوم جانوری گذاشته شد و به دانش آموزان فرصت داده شد تا به مطالعه این کتب بپردازند. در این هفته میزان امانت گرفتن کتب علمی به وضوح افزایش یافت زیرا کودکان متوجه شدند در کتب علمی هم مطالبی بیان شده که آن ها را به وجد خواهد آورد.


گزارش هفته سوم دی ماه از تاریخ 14/10/92 لغایت 18/10/92

در این هفته علاوه بر امانت کتاب در کتابخانه “هایکوکتاب” انجام شد. هایکو کوتاه ترین شعر جهان است که مبدع آن ژاپنی ها بودند. این شعر از سه کلمه ساخته می شود. اخیرا این فکر به ذهن عده ای        وبلاگ نویس ایرانی خطور کرد که می توان با سه عنوان کتاب مفهومی جالب خلق کرد. در کتابخانه دبستان از این فعالیت به عنوان ابزاری برای ترویج کتابخوانی استفاده شد. روی میزهای کودکان 20-30 جلد کتاب قرار داده شد و با ارائه مثال به دانش آموزان گفته شد سه کتاب را طوری کنار هم قرار دهند که معنای زیبایی حاصل شود و اگر مجبور شدند یکی دو کلمه هم میان یا در پایان این سه عنوان بگذارند اما در خود عناوین نباید تغییری بدهند. از آن جا که کودکان ذهن های خلاق تری نسبت به بزرگسالان دارند در همه کلاس ها ترکیب های جالبی ساخته شد اما جالب ترین آن ها در عکس های زیر آمده اند:

 IMG_0693دختر قالیباف! دنیایی را تصور کن که تنها انار خندید…
IMG_0694 پاییز خانم خسته نباشی، پاشو بیا
IMG_0705  آسمان هنوز آبی است تا خدا راهی نیست ش اید همین اطراف باشد .


گزارش هفته دوم دی ماه از تاریخ 7/10/92 لغایت 11/10/92

از آن جا که یکی از اصول کتابخانه مطالعه کتاب و در عین حال رعایت سکوت است از ابتدای سال تحصیلی همواره این اصل به دانش آموزان تذکر داده شده و از آن ها خواسته شده تا با رعایت سکوت به مطالعه بپردازند اما این مسئله هنوز در کتابخانه دبستان نیازمند تمرین و ممارست فراوان است. به همین خاطر در این هفته روی تمام میزها کتاب هایی متناسب با سن کودکان قرار داده شد و از آن ها خواسته شد تمرین کنند تا در سکوت به مطالعه بپردازند. در کلاس های روز دوشنبه در میان کتاب ها، نشریات کودک هم گذاشته شد تا این کلاس ها که هفته قبل به دلیل تعطیلی، نشریات را نخوانده بودند فرصتی داشته باشند نشریات را هم ورقی بزنند و اگر مطلبی را جالب یافتند بخوانند. برای کلاس های اول در این هفته کتاب    ” روزی که رفتیم سفر” خوانده شد سپس کتاب های مناسب کلاس های اول برای مطالعه در اختیار آن ها قرار داده شد.


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته اول دی ماه از تاریخ 30/9/92 لغایت 4/10/92

در این هفته به دلیل آلودگی هوا و تعطیلی مدارس تنها در روزهای شنبه و یکشنبه کلاس های کتابخانه دائر بود. به دلیل آن که پنجم دی ماه سالروز انتشار اولین شماره نشریه کیهان بچه ها بود روی میزها به تعداد دانش آموزان مجلات کودک قرار داده شد و پس از معرفی کیهان بچه ها از کودکان خواسته شد به مطالعه مجلات بپردازند.


گزارش کتابخانه هفته دوم مهر:

در هفته گذشته (13/7/92 تا 17/7/92) به دلیل هم زمانی با روز کودک برای همه کلاس ها حقوق کودک قرائت شد. سپس از کلاس های اول تا سوم خواسته شد برای یکی از این حقوق نقاشی بکشند. به کلاس های چهارم و پنجم گفته شد تصور کنند به دلیل روز کودک اداره شهر به کودکان واگذار شده است. چه اتفاقی در شهر خواهد افتاد یا کودکان دوست دارند در شهر چه تغییراتی رخ دهد.


گزارش هفته سوم مهر ماه کتابخانه از تاریخ 20/7/92 تا 23/7/92:

در این هفته برای تمام کلاس هایی که در کتابخانه شرکت کردند کارگاه زندگینامه برگزار شد. ابتدا توضیح داده شد که در هر کتابخانه ای انواع و اقسام کتاب ها وجود دارد. یک نوع از این کتاب ها زندگینامه ها هستند. دو قفسه ای که به زندگینامه ها اختصاص دارند به دانش آموزان نشان داده شد. سپس بخشی از زندگی لوئیس بریل گفته شد و به تاثیری که او بر نابینایان پس از خود گذاشت اشاره شد و در ادامه کتاب هایی به خط بریل در اختیار دانش آموزان قرار داده شد تا لمس کنند. سپس از کتاب «نوجوانان قهرمان» زندگینامه دو کودک و نوجوان قهرمان برای دانش آموزان خوانده یا تعریف شد.


گزارش هفته چهارم مهرماه از 27/7/92 تا 1/8/92:

دراین هفته سایت کتابک (www.ketabak.org) به منظور آشنایی با کتاب های مناسب برای هر گروه سنی و در جریان اخبار کتاب کودکان قرار گرفتن و سایت های کودکان(www.koodakan.org) و کودکانه(www.koodakaneh.org) برای پر کردن اوقات فراغت به دانش آموزان معرفی شدند. به کلاس های بالاتر از سوم سایت رشد(www.roshd.ir) هم برای درک بهتر مطالب کتاب های درسی و انجام آزمایش های جالب مربوط به دروس معرفی شد. اهداف و امکانات این سایت ها و این که هریک به چه کار می آیند توضیح داده شد.


گزارش عملکرد کتابخانه در هفته اول آبان ماه  از 4/8/92 تا 8/8/92:

 در این هفته در همه کلاس ها به جز کلاس های اول، داستان آرش کمانگیر خوانده شد و از دانش آموزان خواسته شد در صورت تمایل برای این داستان کهن ایرانی، کتابی درست کنند با تمام ویژگی هایی که خودشان دوست دارند و آن را تا تاریخ 21 آبان ماه به کتابخانه تحویل دهند تا در هفته کتاب (که از 25 آبان ماه امسال آغاز می شود) به نمایش گذاشته شود. سپس زیباترین و کامل ترین کتاب انتخاب خواهد شد و همچون بقیه کتاب های کتابخانه دارای برچسب مشخصات کتاب شده و وارد قفسه های کتابخانه شود تا بقیه دانش آموزان بتوانند آن را امانت بگیرند. در ضمن به دانش آموزان گفته شد می توانند خودشان قصه ای بگویند و برای قصه خودشان کتاب درست کنند.

در این هفته به دانش آموزانی که به دلیل عدم شرکت در کلاس شنا در کتابخانه حاضر شدند گفته شد درباره یکی از استان های ایران تحقیق کنند و یک برگه مطلب درباره آن تحویل دهند (منابع مربوطه نیز در اختیار دانش آموزان قرار گرفت).


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته دوم آبان ماه از تاریخ 11/8/92 لغایت 15/8/92

در این هفته کارگاه آشنایی با کتاب های شعر برگزار شد. روی هر میز دو کتاب شعر گذاشته شد و از   دانش آموزان خواسته شد تا در گروه های دو یا سه نفره یکی از اشعار را انتخاب کرده، خواندن آن را تمرین و سپس مقابل هم کلاسی های خود آن را بلند و هم صدا بخوانند. برای پایه های دوم و سوم کتابی از مجموعه نغمه ها در اختیار گروه ها قرار گرفت. برای پایه های چهارم و پنجم هم از مجموعه نغمه ها و هم یک کتاب شعر بزرگسالان ( برگزیده اشعار سنایی، باباطاهر، قیصر امین پور و…) انتخاب شد.

دانش آموزانی که به دلیل عدم شرکت در کلاس شنا در کتابخانه حاضر شدند راجع به یکی از کشورهای جهان (به دلخواه خودشان) تحقیق کردند


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته سوم آبان ماه از تاریخ 18/8/92 لغایت 24/8/92

به دلیل زادروز آسترید لیندگرن در 14 نوامبر این هفته به معرفی ایشان و خواندن بخشی از مشهورترین کتاب ایشان، پی پی جوراب بلند، اختصاص داشت که در کلاس های روز شنبه انجام شد اما  به سبب تعطیلی مدارس از روز یکشنبه تا پایان هفته (متعاقب آلودگی هوا) برای دیگر کلاس ها در هفته بعد انجام خواهد شد.


گزارش هفته چهارم آبان ماه از تاریخ 25/8/92 لغایت 29/8/92

معرفی آسترید لیندگرن، نویسنده سوئدی

در این هفته برای کلاس هایی که در کتابخانه حاضر شدند فصل چهارم از کتاب پی پی جوراب بلند خوانده شد زیرا چهاردهم نوامبر سالروز تولد این نویسنده سوئدی بود. در ضمن زندگینامه مختصری از ایشان برای دانش آموزان گفته شد.

این هفته که هفته کتاب و کتابخوانی بود با نصب پوسترهایی به اطلاع دانش آموزان رسانده شد و در کلاسها هم در این باره صحبت شد. در هفته اول آبان ماه در همه کلاس ها داستان آرش کمانگیر خوانده شده بود و به دانش آموزان گفته شده بود در صورت تمایل برای این داستان کتابی بسازند. اگر خودشان هم قصه می گویند می توانند برای کتاب خودشان قصه بسازند و به کتابداران تحویل دهند و به این ترتیب در مسابقه ساخت کتاب شرکت کنند. حدود 30 تعداد از دانش آموزان کتاب های خود را تحویل دادند و در این هفته نمایشگاهی از آثار دانش آموزان برپا شد. در ساعات تفریح و ناهار از دانش آموزانی که به کتابخانه آمدند خواسته شد کتاب ها را بخوانند و بگویند دوست دارند کدام کتاب برنده شود تا کتابداران بتوانند بر اساس نظر خود مخاطبین کتاب هایی را برنده اعلام کنند.


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته اول آذرماه از تاریخ 2/9/92 تا 6/9/92

 در این هفته که مصادف با تولد کارلو کلودی، نویسنده پینوکیو، و سی اس لوئیس، نویسنده نارنیا، بود این دو نویسنده به دانش آموزان معرفی شد. در کلاس های اول و دوم فقط کارلو کلودی معرفی شد و فصل سوم از داستان پینوکیو خوانده شد ولی در پایه های بالاتر هم کلودی و هم لوئیس معرفی شدند و فصل اول از جلد هفتم مجموعه نارنیا بلندخوانی شد.

برندگان مسابقه ساخت کتاب که به مناسبت هفته کتاب برگزار شده بود معرفی شدند.

نمایشگاه کتاب نیز از تاریخ 2/9/92 لغایت 5/9/92 در محل کارگاه هنر، در طبقه سوم ساختمان دبستان برگزار شد. . در این نمایشگاه کتاب هایی با موضوعات مختلف از جمله کتاب های مذهبی، اجتماعی، داستان و علمی برای خرید در معرض دید دانش آموزان قرار گرفت.


گزارش هفته دوم آذرماه از تاریخ 9/9/92 لغایت 13/9/92

شنبه سی ام نوامبر مصادف با سالروز تولد مارک تواین بود از این رو اشاره ای به آثار این نویسنده شد.

سه شنبه سوم دسامبر روز جهانی معلولین بود. به همین دلیل با دانش آموزان کلاس هایی که در کتابخانه حاضر شدند در این باره صحبت شد. به آن ها گفته شد که معلولان به ویژه کودکان معلول از بسیاری از حقوق اولیه خود محروم می شوند. آمار افراد معلول به دانش آموزان گفته شد که یک هفتم جمعیت جهان(حدود یک میلیارد نفر) را تشکیل می دهند و این که ما در جامعه خودمان به این تعداد معلول برخورد نمی کنیم. این بدان معنی است که شرایط برای حضور این افراد در جامعه فراهم نیست پس هر یک از ما مسئولیم تا شرایط را برای حضور آنان در جامعه بهتر کنیم. حداقل می توانیم نگرش و رفتار خود را با آن ها بهبود ببخشیم. با کودکان درباره نحوه برخورد درست با معلولان صحبت شد. در انتها نمونه هایی از افراد ایرانی، غیر ایرانی، کودک و بزرگسال معلول آورده شد که علیرغم معلولیت در رشته های ورزشی یا هنری بسیار موفق شده و درخشیده اند.


گزارش عملکرد کتابخانه در هفته سوم آذرماه از 16/9/92 لغایت 20/9/92

در این هفته برای تمامی کلاس های شرکت کننده در کتابخانه کارگاه کتاب های مرجع برگزار شد. ابتدا معنای کلمه مرجع به دانش آموزان گفته شد و توضیح داده شد که چرا این کتاب ها نباید امانت برده شوند(به مهمانی بروند) و همواره باید در کتابخانه (یعنی خانه شان) حضور داشته باشند. سپس انواع      کتاب های مرجع به تفصیل برای آن ها توضیح داده شدند. نحوه کار با فرهنگنامه ها، دیکشنری ها،        واژه نامه های فارسی و دائره المعارف ها برای دانش آموزان توضیح داده شد و به صورت عملی استفاده از این کتاب ها آموزش داده شد. از هر نمونه از این کتاب ها یک عدد روی هر میز قرار داده شد تا کودکان بتوانند کار با  آن ها را تمرین کنند.


گزارش فعالیت های کتابخانه از تاریخ 23/9/92 لغایت 27/9/92

در این هفته به دلیل تقارن با 26 آذر سالروز درگذشت مولانا جلال الدین محمد بلخی با دانش آموزان درباره مولانا صحبت شد. ابتدا مرور مختصری بر زندگینامه ایشان شد. با کودکان درباره تاثیر مولانا بر افراد هم عصر خود و به ویژه تاثیر ایشان بر انسان های قرن ها بعد از خود صحبت شد. یک نمونه از تاثیر ایشان بر انسان های معاصر کتاب کیمیاگر آقای پائولوکوئیلوست که خود این نویسنده اذعان داشته اند که این قصه را از دفتر ششم مثنوی مولانا اقتباس کرده اند. به کودکان نسخه انگلیسی این کتاب نشان داده شد. سپس قصه مریض خیالی مثنوی برای کودکان خوانده شد. در همه کلاس ها شعر زیر چندین باره خوانده شد و از دانش آموزان خواسته شد با صدای بلند آن را تکرار کنند تا حفظ شوند:

این جهان کوه است و فعل ما ندا

باز می آید نداها را صدا

این شعر از روز شنبه بر در کتابخانه نصب شده بود و از کودکان خواسته شد اگر در روزهای متعاقب کلاس کتابخانه شعر را فراموش کرده بودند به این برگه مراجعه کنند تا مطمئن شوند حفظ شده اند.

در برخی از کلاس ها که فرصت کافی وجود داشت از کودکان خواسته شد برای این شعر یا قصه مریض خیالی نقاشی بکشند.


گزارش فعالیت های کتابخانه در هفته اول دی ماه از تاریخ 30/9/92 لغایت 4/10/92

در این هفته به دلیل آلودگی هوا و تعطیلی مدارس تنها در روزهای شنبه و یکشنبه کلاس های کتابخانه دائر بود. به دلیل آن که پنجم دی ماه سالروز انتشار اولین شماره نشریه کیهان بچه ها بود روی میزها به تعداد دانش آموزان مجلات کودک قرار داده شد و پس از معرفی کیهان بچه ها از کودکان خواسته شد به مطالعه مجلات بپردازند.


 

گزارش هفته دوم دی ماه از تاریخ 7/10/92 لغایت 11/10/92

از آن جا که یکی از اصول کتابخانه مطالعه کتاب و در عین حال رعایت سکوت است از ابتدای سال تحصیلی همواره این اصل به دانش آموزان تذکر داده شده و از آن ها خواسته شده تا با رعایت سکوت به مطالعه بپردازند اما این مسئله هنوز در کتابخانه دبستان نیازمند تمرین و ممارست فراوان است. به همین خاطر در این هفته روی تمام میزها کتاب هایی متناسب با سن کودکان قرار داده شد و از آن ها خواسته شد تمرین کنند تا در سکوت به مطالعه بپردازند. در کلاس های روز دوشنبه در میان کتاب ها، نشریات کودک هم گذاشته شد تا این کلاس ها که هفته قبل به دلیل تعطیلی، نشریات را نخوانده بودند فرصتی داشته باشند نشریات را هم ورقی بزنند و اگر مطلبی را جالب یافتند بخوانند. برای کلاس های اول در این هفته کتاب    ” روزی که رفتیم سفر” خوانده شد سپس کتاب های مناسب کلاس های اول برای مطالعه در اختیار آن ها قرار داده شد.

* کتابخانه دبستان از خانم کیمیا بخشی و خانواده محترم ایشان که به طور داوطلبانه  در صحافی کتابها کمک زیادی به ما کرده اند تشکر ویژه می کند .

 IMG_3182