آزمایشگاه ها

آزمايشگاه‌ها:

 آزمايشگاه‎های مجتمع شهيد مهدوی با شرايط استاندارد فعالیت می‎کند. بخش‎های آزمايشگاهي به تفكيك درس‎های فيزيك، شيمي و زيست در مكان‎های جداگانه سازماندهي شده است.فضای داخلی آزمايشگاه‌ها طوری طراحي شده كه به راحتي پذيرای حدود 35 دانش آموز باشند.

آزمایشگاه زیست 

در آزمايشگاه زيست‌شناسي انواع مولاژهاي مربوط به دستگاه‌های فيزيولوژيك بدن مثل سلول‌ها (گياهي و جانوری)، اندام‌های مختلف و جنين RNA,DNA با كيفيت عالي در اختيار دانش‌آموزان بوده و به عنوان راهنمای كمك درسی هنگام تدريس مورد استفاده قرار می‌گیرد. ميكروسكوپ‌های موجود شامل (يك چشمی و دو چشمی) با قدرت بالا و كوپ‌های مختلف كه شامل اقسام نمونه‌های لام آماده از سلول‌ها و بافت‌هاي جانوری و گياهی است.كيف‌های تشريح و لوازم كامل تشريح نیز براي تمامی بخش‌های كتاب و مباحث فيزيولوژی اندام‌ها جهت تشريح اندام‌های مغز، قلب، ريه، كبد، كليه و … مورد استفاده قرار می گيرد.

استفاده از اقسام پوسترهای رنگی آموزشی (به صورت پارچه‌ای و پلاستيكی) براي آموزش هر چه بهتر بخش‌های مختلف بافت‌ها و اندام‌ها، ابزار و وسائل لازم برای آزمايش‌های مدل‌سازی در موضوعات مختلف علوم زيستی مهياست و انواع محلول‌های معرف، محلول‌های رنگ‌آميزي نظير بلودومتيلن، فوشين،كريستال ويوله، سافرانين، مالاشيت گرين، لوگل و رنگ آميزي‌های تخصصي نظيرگيمسا.كيت‌های آنتي‌كور مخصوص تعيين گروه‌های خوني كه با رعايت شرائط كاملا استريل جهت آزمايش تعيين گروه‌های خوني و Rh خون استفاده مي‌شود. آموزش در آزمايشگاه زيست‌شناسي علاوه‌بر انجام آزمايش‌های عملي از طريق نمايش فيلم، پخش اسلاید و CDهای آموزشی Power point  ترانما و استفاده از سايت‌های اينترنتي انجام مي‌شود. برایاين منظور كامپيوتر، ويدئو، تلويزيون، دستگاه اسلايد، اپك و ويدئو پروژكتور موجود است.

آزمايشگاه شيمی

تجهيزات آزمايشگاه شيمي در حال حاضر جوابگوی تمامي آزمايش‌های كتاب و تا حدودی آزمايش‌هاي كتاب نظام قديم و خارج از كتاب در حد كتاب‌های سال اول و دوم دانشگاه است. مواد آزمايشگاه شيمي شامل دو بخش معدني و آلي است، در حاليكه آزمايش‌های آلي از كتاب شيمي دبيرستان حذف شده است ولي به عنوان آزمايش‌های خارج از كتب دبيرستاني در زير هود آزمايشگاه براي دانش‌آموزان انجام می‌شود. دانش‌آموزان مراحل مختلف آزمايش‌ها را از قبيل تحويل وسائل، انجام آزمايش، شستن و تميز كردن ميز كار و وسائل، نوشتن گزارش آزمايش و تحويل وسائل به مربي را در این آزمایشگاه انجام مي‌دهند. آموزش در آزمايشگاه‌ها علاوه‌بر انجام آزمايش عملي از طريق فيلم‌ها وCd های آموزشي، اسلايد و ترانما نيز انجام می‌شود.دانش‌آموزان مي‌توانند جهت تحقيق و پژوهش از امكانات سايت و اينترنت نيز استفاده کنند.

آزمایشگاه فیزیک

دانش‌آموزان متوسطه دو هفته‌ای يك ساعت در آزمايشگاه فيزيك حضور دارند و درس‌های تئوری آموخته شده خود را به صورت عملی و در قالب آزمايش مشاهده مي‌كنند. اين آزمايش‌ها شامل گرما، نور، الكتريسيته ساكن ، الكتريسيته جاري، مغناطيس و الكترومغناطيس هستند و دانش‌آموزان گزارش و نتايج اين آزمایش ها را به صورت كتبی در جزوات خود ثبت مي‌كنند. دانش‌آموزان در ساعات آزمايشگاه، آزمايش‌های جديد طراحی میكنند و بعد از امتحان در كلاس برای دوستان خودانجام میدهند. علاوه‌بر كارهاي مربوط به دروس، كارهاي عملي فوق برنامه انجام مي‌شود كه شامل آشنايي با الكترونيك و مدارات الكترونيكي است. دانش‌آموزان در اين ساعات مي‌آموزند كه مدارهای الكترونيكي طراحي شده را ببندند و ايده ‌های خود را اعمال كنند. همچنين دانش‌آموزان علاقمند به تحقيق در ساعات غير كلاسي مي‌توانند روی پروژه‌های عملي خود در فضای آزمايشگاه فعاليت و تحقيق انجام دهند و آنها را به نتايجي برسانند. دانش‌آموزان طبق علائق خود به گروه‌های مختلف تحقيقاتي تقسيم شده‌اند و تحت نظر مسئولين و دبيران مربوطه شروع به انجام فعالیت‌های فيزيكي می‌کنند.

گروه نجوم:

 اتاق نجوم به همراه آسمان نما در فضایی زیبا راه اندازی شده است. هدف از تاسیس این فضای علمی ارائه فيلم، اسلاید،اطلاعات و اخبار جديد نجوم است که دانش آموزان می توانند استفاده کنند.

گروه هوا فضا: این گروه تحت نظر دانشكده مهندسي هوا فضا دانشگاه صنعتي امير كبير در حال فعاليت است.

 

 

آزمایشگاه دبستان

آزمایشگاه دبستان با فضايي حدود 30 مترمربع و بهره‌مندی از تمام وسايل و تجهيزات مورد نياز برای آزمايش دروس علوم، فرصت آزمايش و مشاهده و يادگيری فعال را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است.