کتابخانه ها ی مجتمع آموزشی شهید مهدوی

 

دارای محیطی مناسب و جذاب برای مطالعه

کتابخانه ها

کتابخانه مدرسه شامل دو کتابخانه به نام کتابخانه دبستان و کتابخانه مرکزی مجتمع می باشد.که در ادامه توضیحاتی در مورد این دو کتابخانه داده می شود که شما را با کتابخانه ها ی مجتمع  آشنا می کند .

کتابخانه مرکزی مجتمع

کتابخانه مرکزی مجتمع آموزشی شهید مهدوی  دارای بیش از 7700  عنوان کتاب در موضوعات مذهبی، علمی، ادبی، تاریخی، داستان، روانشناسی و … می باشدکه به صورت دیویی طبقه بندی شده است. بخش سمعی و بصری با مجموعه  CD  گسترده ای از فیلم­های کمک آموزشی در موضوعات مختلف علوم و مرتبط با دروس دانش آموزان جهت ارائه خدمات فعالیت دارد.

 

در بخش نشریات مجموعه کامل مجلات رشد آموزشی دروس، نشریات علمی ،فرهنگی و اجتماعی در کنار سایر بخش ها فعال است. کتابخانه از ساعت ۷ الی ۳ بعد از ظهر برای دانش آموزان دایر می باشد. هر دانش آموز می­تواند ۲ کتاب به مدت ۱۰ روز به امانت ببردو مدت زمان فوق قابل تمدید است. دانش آموزان می توانند از طریق سیستم نرم افزاری کتابخانه به کتابهای مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند، همچنین از طریق اینترنت در سایتهای  پژوهشی به مطالعه می پردازند. به منظور تقویت فرهنگ کتابخوانی و تشویق دانش آموزان به استفاده از منابع ارزشمند موجود در کتابخانه ، همه ساله دانش آموزان فعال و کتاب خوان مورد تقدیر قرار می گیرند و امتیازاتی برایشان در نظر گرفته می شود.

 

 

کتابخانه دبستان مجتمع

به منظور رونق بخشیدن به فعالیت‌های کتابخانه، کتابخانه دبستان  به فضای جدید به مساحت 80 متر مربع در طبقه همکف دبستان منتقل شد تا دانش‌آموزان کتابخوان بتوانند در فضایی بزرگ‌تر و مجهزتر به مطالعه بپردازند. کتابخانه دبستان اینک با بیش از4200  منبع اطلاعاتی شامل کتاب‌های فارسی و لاتین (انگلیسی و فرانسه)، CD/DVD ، پوسترهای آموزشی و نشریات ادواری یکی از غنی‌ترین و مجهزترین کتابخانه‌های دبستانی در کشور است . تحقیقات نشان می‌دهد تناظر نزدیکی بین غنای کتابخانه یک مدرسه و سطح آکادمیک آن وجود دارد. کتابخانه در واقع قلب تپنده مدرسه و پر رفت و آمدترین مکان مدرسه برای معلمین و دانش‌آموزان است. دانش آموزان دبستان از پایه اول تا پنجم در برنامه خود هفته‌ای 45 دقیقه کلاس کتابخوانی دارند. همچنین در ساعت تفریح به کتابخانه مراجعه می‌کنند. هدف ما در کتابخانه دبستان شهید مهدوی فراهم کردن محیطی برای ، مطالعه، یادگیری و ارتباط دانش‌آموزان با جهان پیرامون است تا هم دانش‌آموزان و هم معلمین بتوانند به طور موثر از دانستنی‌ها، نظرات و اطلاعات روز دنیا استفاده کنند. همچنین هدف، تشویق دانش‌آموزان به یادگیری بلندمدت و حمایت از استانداردها و چهارچوب‌های درسی است.

کتابخانه دارای محیطی مناسب و جذاب برای مطالعه کودکان دبستانی طراحی شده است. در حال حاضر کتابخانه دارای بیش از 7700 منبع اطلاعاتی شامل کتب فارسی، انگلیسی، فرانسه، CD های آموزشی انگلیسی و فارسی، فلش کارت و …است. نظام‌دهی منابع کتابخانه بر اساس رده‌بندی دهدهی دیویی است. بدین شرح کاربران می‌توانند به صورت موضوعی به منابع خود دسترسی پیدا کنند و عملکرد کتابخانه به صورت قفسه باز است یعنی دانش‌آموزان به صورت مختار می‌توانند به هر آنچه که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند. تمامی دانش‌آموزان عضو این کتابخانه هستند و همه روزه از ساعت 7:30 الی 15:45 می توانند از کتابخانه استفاده کنند و در هر نوبت می توانند یک کتاب به مدت 7 روز به امانت بگیرند و در صورت نیاز به وقت بیشتر می‌‎توانند زمان خود را تمدید کنند.

 

دارای بیش از 7700 منبع اطلاعاتی

 

همه روزه از ساعت 7:30 الی 15:45

بخش های کتابخانه

نشریات:در این بخش مجله‌ها و روزنامه‌های قدیم و جدید که مناسب کودکان است، نگهداری می‌شود مانند رشد، جوانه‌های سبز، دوچرخه، سلامت و……….

کتب مرجع: در این بخش کتاب‌های مرجع نگهداری می‌شود که دانش‌آموزان و معلمان برای  استفاده از  اطلاعات آنها در کارهای تحقیقی و پژوهش‌ها به کتابخانه مراجعه می‌کنند. کتابهای مرجع فقط برای استفاده در کتابخانه است و به امانت داده نمی‌شود.

 قفسه معلمین:در بخش‌های فارسی، انگلیسی و فرانسه منابع غنی آموزشی، سیستمPYP  و … برای استفاده معلمین وجود دارد.

تازه‌های کتاب:با در نظر گرفتن شرایط سنی و نیازهای دانش‌آموزان پایه‌های مختلف، کتاب‌های تازه خریداری می‌شود و در معرض استفاده همگان قرار می‌گیرد.

سی دی‌های آموزشی CD:در این بخش سی‌دی های گوناگون آموزشی مطابق با اهداف آموزشی و دروس پایه‌های مختلف نگهداری می‌شود.

 فلش کارت و کلاس کتابخوانی: تمامی پایه ها در هفته به صورت یکبار به مدت 45 دقیقه کلاس کتابخوانی دارند. در ابتدای کلاس‌ها درباره ویژگی‌های دانش‌آموز موفق، PYP ، محیط زیست، چگونگی مراقبت از کتاب، مهارت‌ها و … صحبت می‌شود و در ادامه فراگیران می‌توانند کتاب مورد علاقه خود را انتخاب و مطالعه کنند.