تکواندو ورزش مدرن جهان

تکواندو نام هنری رزمی است که اکنون به عنوان یک ورزش مدرن در سطح جهان شناخته شده و در گذشت قرنهای متمادی سیر تکاملی خود را طی نموده است . قدمت تکواندو به 5000 سال می رسد . مشخصه ی اصلی این ورزش سبکی رزمی است که از دست و پای بدون سلاح در مقابل حریف استفاده می کند .

معنای لغوی تکواندو

تکواندو در لغت به معنای “راهی برای ضربه و مشت زدن ” است که شامل ضربات زاویه دار مشت می باشد که ضمن نمایش قدرت , ظرافت و زیبایی را نیز نشان میدهد . از سویی دیگر تکواندو جدا از اهمیت ورزشی اش در نگاه عمومی و کلی یکی از بهترین و کامل ترین شیوه های دفاع شخصی است که هر کس با یاد گرفتن آن می تواند در شرایط ویژه و خاص از خود محافظت کند . همه ی حرکات این ورزش بر مبنای موقعیت دفاعی است که در مجموع فرد را در برابر حملات تک نفره ی دشمن ایمن می کند و ضریب سلامتی را بالا می برد

ورزشی مفید برای ذهن

مهمترین حقیقتی که درباره ی تکواندو میتوان گفت این است که، نه تنها این ورزش یک هنر ممتاز و برتر در زمینه ی دفاع شخصی است ، بلکه ورزش بسیار مفیدی برای ذهن نیز به شمار می رود . تمرینات تکواندو به ورزشکار اعتماد به نفس میدهد و همین مساله باعث می شود تا در مواجهه با رقیب بتواند بر او غلبه کند ، ضمن این که با تعمیم دادن آن به کل زندگی فرد ، قدرت وی در مقابله با مشکلات هم بالا می رود .تکواندو در مجموع باعث بالا رفتن آمادگی جسمی ، روحی و حسی می شود .

تکواندو به ما می آموزد تا هر ذره از وجودمان را بشناسیم و بهبود بخشیم .

فرم های تکواندو

 • ·      فرم یک :ایل جانگ . به معنی خالق قدرت و سمبل آسمان می باشد .

 

 • ·      فرم دو:ای جانگ . به معنی شادی و سمبل دریاچه می باشد .

 

 • ·      فرم سه:سام جانگ . به معنی وفاداری و سمبل آتش می باشد .

 

 • ·      فرم چهار:ساجانگ . به معنی تحریک به حرکت که سمبل رعد است .

 

 • ·      فرم پنج:اوجانگ . به معنی مهربانی نفوذ که سمبل باد است .

 

 • ·      فرم شش:یوک جانگ . به معنی عمق خطر است که سمبل آب می باشد .

 

 • ·      فرم هفت:چیل جانگ . به معنای آرامش و سمبل کوه است .

 

 • ·      فرم هشت:پال جانگ . به معنی فداکاری و سمبل زمین است .

 

 

 • ·      فرم نه:پوم سه کوریو فرم نه  است که معنای نتیجه ی عمل را دارد و سمبل قوم کوریو میباشد .

لباس تکواندو

لباس تکواندو ،توبوک(tobok)نام دارد و شامل پیراهن سانگی(sangi)،شلوار(hai) و کمربند (TTI)است . رنگ لباس مخصوص تکواندو سفید و بیانگر صلح و دوستی است . سفید پک(pack)نشانه ی پاکی و صداقت است . تکواندو اساسا جهت دفاع ابداع شده است نه تهاجم، اگر به محتوای تکنیکی فرم ها توجه کنید ،در میابید که همگی با حرکات دفاعی شروع میشوند ، آن هم از سمت چپ . چون قلب که زمانی مرکز احساسات شناخته می شد و اکنون ثابت شده است که هر احساسی بر آن اثر می گذارد ، در سمت چپ قرار دارد .

تکواندو در اصل به پنج اصل زنجیره ای تقسیم میشود :

 1. نرمش
 2. تکنیک های دست (چروگی ها و چیگی ها )
 3. تکنیک های پا (پالچاگی ها)
 4. فرم ها (تگوگ و پومسه)
 5. مبارزه (کیوروگی)

کمربند های تکواندو

1.                        کمربند سفید: نشان دهنده ی شروعی تازه است . در این مرحله،هنرجو قدم در پیمودن مسیری پاک و مقدس می گذارد.
 1. کمربند زرد:نشان خورشید است که هنرجو را به کار سخت برای رسیدن به هدفش تقویت میکند. در این مرحله با نگاهی نو ، اندک آموخته های مفاهیم رزمی را به کار میبندد .
 2. کمربند سبز:رنگ سبز زندگی و رشد است . هنرجو برای پیشرفت خود صبر و استقامتش را افزایش می دهد.
 3. کمربند آبی:رنگ آبی نشانه ی آسمان است . در این مرحله قابلیت ها بالا می رود و هنر جو از خودگذشتگی و فهم عمیق تر، تعالیم و تربیتش را توسعه می دهد.
 4. کمربند قرمز:رنگ قرمز نشانگر آتش و انرژی است . این دو عنصر هنرجو را به رشد و کسب مهارت و اعتماد به نفس در تمریناتش راهنمایی میکند .
 5. کمربند مشکی:رنگ مشکی چرخه ی تکامل را نمایش می دهد . هدف نهایی است ولی پایان تمرینات نیست . آغازی است برای یافتن خود ودرک بهتر هستی …