مجمع خیرین

قرآن کریم می فرماید : 
کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند، همانند بذری هستند که هفت خوشه برویاند، که در هر خوشه  یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد (و شایستگی داشته باشد)، دو یا چند برابر می‌کند و خداوند قادر و رحیم و بر همه چیز داناست.
سوره مبارکه بقره – آیه ۲۶۱

مجمع خيرين مدرسه ساز 

مجمع خیرین مدرسه­ ساز در سال 1379 در مجتمع آموزشی شهید مهدوی تأسیس گردید و با حضور فعال دانش آموزان خیر، معلمان، دبیران و اولیاء نیکوکار شروع به کار نمود. هدف از تشکیل مجمع خیرین مدرسه­ ساز تقویت روحیه تعاون، همیاری، کمک به نیازمندان و ارتقاء حس نوع­دوستی در دانش آموزان است. سازمان­دهی کمک­ رسانی دانش آموزان و ارسال و توزیع هدایا به مناطق محروم در این راستا انجام می­ پذیرد.اعضای مجمع خیرین در سال­های گذشته طی چند سفر به استان­های فارس و سیستان و بلوچستان موفق به احداث چندین مدرسه روستایی در مناطق محروم این استان­ ها شده­اند، همچنین مدارسی که فاقد امکانات و لوازم ضروری آموزشی و بهداشتی از جمله تلویزیون، دستگاه تکثیر، ویدئو، فیلم­، کتب آموزشی، آبسرد کن و … هستند، با کمک­های اهدایی دانش آموزان و اعضای مجمع خیرین تجهيز شده است. هنگامی که دانش­ آموزان خیر و اولیاء نیکوکار در مجمع خیرین به مناطق محروم سفر می ­کنند و از نزدیک با فقر و تنگدستی و محرومیت دانش­آموزان این مناطق آشنا می­شوند و کودکانی را می­ بینند که با پای برهنه، در اتاق­های کوچک و بدون کم­ترین امکانات تحصیل می­کنند، در می‌یابند که رسیدگی به کودکان مناطق محروم و دستگیری و کمک به دانش آموزان نیازمند، نه تنها یک امر خیر بلکه یک وظیفه انسانی، دینی و اجتماعی است و بر عهده همه کسانی است که در زندگی از رفاه نسبی برخوردارند و توانمندی آن را دارند که گوشه­ ای از نیازهای هم میهنان را رفع نمایند. فعالیت­های مجمع خیرین و عکس­ها و فیلم­های مربوط به احداث و تجهیز مدارس روستایی و شرکت در مراسم افتتاح مدارس، که بسیار تأثیرگذار و دیدنی است، بعد از بازگشت از سفر به صورت يك گزارش كامل و مصور تهيه و براي ساير دانش­ آموزان نمايش داده می شود تا  تشويقی باشد جهت انجام كارهای خير انشاءا…

خدمات ارائه شده در مناطق محروم
*ساخت هشت مدرسه در روستاهای مختلف شهرستان مير جاوه واقع در استان سيستان وبلوچستان (روستاهای ریگ ملک، تمین، سیاه جنگل، خواجه مسک و …)
*ساخت مدرسه 8 کلاسه ( تکتم)  در روستای افجه توسط  دانش آموز خیر سحر قوامی
*قرارداد ساخت يك مجتمع بزرگ شبانه روزي راهنمايي دخترانه در شهرستان مير جاوه
*قرارداد ساخت مدرسه راهنمايي دخترانه در روستاهای شهرستان مير جاوه
* کمک های مالی و آموزشی و تجهیز امکانات دبیرستان دخترانه شبانه روزی قلعه گنج کرمان
*ساخت 20 دستگاه سرويس بهداشتی در روستاهای استان هرمزگان
*فعال كردن كتابخانه‌های مدارس روستايی استان سيستان و بلوچستان با ارسال بيش از 2000 جلد كتاب غير درسي و فرهنگنامه كودكان و نوجوانان
*اهداي وسايل آموزشی شامل سه دستگاه زيراكس ، سه دستگاه فتوكپي ، هفت دستگاه تلويزيون ، سه دستگاه كامپیوتر ، یک دستگاه آب سرد كن ، یک دستگاه كولر ، یک دستگاه فکس، یک دستگاه ضبط صوت، 10 دستگاه تلفن، 50 تخته پتو)
*توزيع لوازم التحرير، وسايل بهداشتي، مواد خوراكي، شيريني و شكلات بين دانش‌آموزان توسط دانش‌آموزان مجتمع
*برگزاري دو مراسم افطاری بيش از هزار نفر از اهالی شهرستان مير جاوه در ماه مبارك رمضان سال‌های 83  و 84
*كمك به زلزله زدگان شهرستان بم
*همكاري با سازمان بهزيستي و كمك به افراد معلول جامعه
*كمك‌های مالی و ارسال تجهيزات آموزشی به تعدادی از مدارس مناطق محروم در جنوب شهر تهران

در پی فعالیت‌های خداپسندانه مجمع خیرین مجتمع آموزشی شهید مهدوی سحر قوامی، دانش آموز دبیرستان شهید مهدوی در تابستان 90 قرار داد ساخت مدرسه ای را در روستای افجه امضا کرد. این مدرسه 8 کلاسه که به نام بانو تکتم ( نام مبارک  مادر گرامی امام رضا (ع) ) نامگذاری شده است،در یکی از نقاط محروم کشور برای دانش آموزان دختر ساخته می‌شود. گفتنی است انجمن دانش آموزان خیر مدرسه ساز نیز در دبیرستان تشکیل شده و دانش آموزان عضو انجمن در یک برنامه یکروزه به روستای افجه رفتند و از این مدرسه بازدید کردند.
مصاحبه با خانواده نیکوکار آقای دکتر قوامی در مجله جوانه‌های سبز :

در احکام دینی و آداب معنوی و همچنین در آیین­های ملی و ایرانی ما نعمت‎ها و برکت­هایی نهفته است که حس انسان دوستی و روحیه کمال گرایی را در انسان تقویت، زندگی او را سرشار از نور و آرامش می­کند و موجب شکوفایی انسانیت انسان می­شود. یکی از نمادهای الهی، مشارکت در کارهای عام­المنفعه بخصوص امر خیر مدرسه‌سازی است، در واقع خیرات و نیکوکاری میراث ارزشمندی است که در روح فرهنگ دینی و ملی ما  نهادینه شده.سحر قوامی دانش‌آموز سال دوم دبیرستان شهید مهدوی یکی از جوان‌ترین خیرین مدرسه‌ساز در ایران است که با کمک خانواده، تابستان امسال ساخت مدرسه دخترانه «تکتم» را برای دانش‌آموزان روستای افجه آغاز کرد. واحد رسانه مجتمع تصمیم گرفت گفتگوئی با این خانواده خیر داشته باشد تا مخاطبان مجله و وب سایت مدرسه با گوشه ای از روحیات نیکوکارانه و خداپسندانه این خانواده محترم آشنا شوند. اگرچه آقای دکتر قوامی و سحر قوامی اصلا تمایل نداشتند در این مصاحبه شرکت کنند اما با اصرار و خواهش مکرر سردبیر و خبرنگاران مجله توانستیم مصاحبه کوتاهی با این گرامیان داشته باشیم:

 آقای دکتر قوامی، به نظر شما چه انگیزه ای در انسان‌ها موجب می‌شود تا قدم در کار خیر بگذارند و به همنوعان خود یاری برسانند؟

رسیدگی به امور همنوعان و یاری رسانی به دیگران قبل از اینکه یک کار خیر باشد یک « وظیفه » است، مثل بقیه وظایف در زندگی که ملزم و موظف هستیم که انجام دهیم. زندگی در یک جامعه، وابسته به روح جمعی است که مردم را به هم پیوند می‌دهد. با کار مدرسه‌سازی، آینده کشور تضمیـن می‌شـود زیرا نجات یک انسان، نجـات یک  جامعه است. بنابر این همه کسانی که توان و وسع این کار را دارند باید بر خود وظیفه بدانند که باری از دوش جامعه و هموطنان خود بردارند و همانطورکه خودشان از موهبت ها و نعمات خداوندی بهره مند شده‌اند، دیگران را هم در این نعمت‌ها سهیم کنند.

وقتی خداوند به کسی مازاد برنیازش نعمت و امکانات و رفاه می دهد، این در واقع روزی دیگران است که به دست او به امانت سپرده شده و اوست که باید این امانت را به دست صاحبانش برساند. اگر توانست این امانت داری را به خوبی انجام دهد، توفیق او چند برابر می شود و ادامه می یابد.

 انجام کار خیر در روند زندگی انسان چه تأثیری دارد؟

کار خیر معامله­ای است بین انسان و خدای خودش. این ارتباط الهی، آرامشی به انسان می­دهد که در تمام ابعاد زندگی احساس می­شود. می­گویند صدقه قبل از اینکه به دست فقیر برسد، به دست خدا می­رسد. انسان با انجام کار خیر شادی و شعفی در روح خود پدید می­آورد که سراسر زندگی انسان را پر از آرامش می کند. آرامش یعنی رضایت از خویشتن و رسیدن به صفات زیبای خدایی برای انسانی که مقام خلیفه الهی دارد.آرامش، گمشده­ی انسان امروز است و مهمترین پاداشی است که خداوند به انسان ارزانی داشته است. انجام امور خیر و خداپسندانه و کمک به همنوع، میراث فاخری است که در احکام و سنت­های دینی و آیین ملی ما نهادینه شده و به ما رسیده است، ما هم وظیفه داریم در انتقال این فرهنگ ارزشمند تلاش کنیم.

از اینکه دخترتان (سحر قوامی) در این سنین نوجوانی قدم در کارهای خیر گذاشته چه احساسی دارید؟

اولاً از مدرسه شهید مهدوی و سرکار خانم مهدوی مدیر محترم مجتمع و معلمان خوب مدرسه تشکر می‌کنم که با فرهنگ‌سازی صحیح، بچه‌ها را راهنمایی می‌کنند تا با ارزش‌های معنوی و الهی آشنا شوند. بچه‌ها معمولاً در این دوران دنبال علائق و خواسته‌های منطبق با سن نوجوانی هستند و کمتر ممکن است به گرفتاری‌های همنوعان خود فکر کنند، یا حتی ممکن است اصلاً اطلاع نداشته باشند. اما من بسیار خوشحال و خوشنودم از اینکه سحر با بهره­گیری از آموزشهای مفید معلمان و مشاوران مدرسه و با تأثیرپذیری از فرهنگ ارزشمندی که در مدرسه حاکم است، نسبت به امر مدرسه‌سازی و کمک به دانش آموزان مناطق محروم کشور، علاقه‌مند شد.

 شما دراین زمینه چقدر کمک کردید؟

پولی که سحر صرف این کار کرد از حساب خودش برداشت کرد و در واقع پس انداز خودش بود. مطمئناً ما هم او را تشویق کردیم اما باز هم گفتنی است که بعد از خانه و خانواده، اولین و مهمترین نهاد تأثیرگذار در فرزندان ما، مدرسه و فرهنگ و آموزش­های مدرسه است.

باتوجه به اینکه شما پزشک هستید، از نظر درسی و انتخاب رشته و شغل آینده چه انتظاری از فرزندمان دارید؟

مسلماً هر پدر و مادری آرزویشان این است که فرزندانشان به بالاترین مراتب علمی و شغلی دست پیدا کنند و برای خود و آینده کشورشان مفید واقع شوند. ما فرزندانمان را آزاد می­گذاریم که خودشان تصمیم بگیرند، رشته­ای را انتخاب کنند که با روحیاتشان سازگاری داشته باشد، من فرزندانم را فقط راهنمایی می­کنم و به آنها کمک می­کنم که علاقه و استعداد و توانمندی واقعی خود را پیدا کنند و دنبال آن بروند، به انتخاب رشته و شغل نباید نگاه مادی داشته باشند، باید ببینند در چه زمینه­ای می­توانند برای کشور خود مثمرثمر باشند و در پازل مملکتی کجا می­توانند قرار بگیرند.

 اگر اجازه می­فرمایید چند کلمه­ای هم با سحر خانم صحبت کنیم .

اجازه بدهید قبل از آن، به یک نکته اشاره کنم. دخترم سحر بعد از اینکه قرارداد ساخت مدرسه را در روستای افجه ثبت کرد، گویا در مدرسه در مراسم میلاد امام رضا (ع) مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته بود، اما اصلاً راضی نبود و دلش نمی‌خواست در جمع بچه­ها این موضوع مدرسه‌سازی مطرح شود، البته تقدیر مدرسه از سحر جای سپاسگزاری دارد ولی من شخصاً از این احساس دخترم خوشحال شدم که دیدم اصلاً تمایل ندارد در این مورد صحبت کند و دوست ندارد این کار خیر همه جا مطرح شود. اصولاً کارهای خیر، در خفا باشد، خود انسان راضی­تر است.

 البته همینطور است. اما هدف مدرسه از اینگونه تقدیرها و هدف ما از مصاحبه درباره کارهای خیر و خداپسندانه، در واقع تلاشی در راستای فرهنگ سازی در این زمینه است. گرایش به نیکوکاری امری فطری است که در همه انسان­ها نهفته است و اطلاع رسانی در این زمینه و معرفی الگوها و توضیح فعالیت­های آنها می­تواند بسیار تأثیرگذار باشد و شور و شوق درونی انسان ها را بیدار نماید.

سحرجان لطفا خودت را کامل معرفی کن.

سحر قوامی هستم کلاس دوم دبیرستان شهید مهدوی، چهارخواهر هستیم که من از همه بزرگترم. از اول دبیرستان در مدرسه شهید مهدوی تحصیل کرده ام.

 نام مدرسه­ای که احداث کردی تکتم گذاشته­ای. در این مورد توضیح می­دهی؟

 بله. تکتم نام مبارک مادر حضرت امام رضا (ع) است، من و خانواده­ام این اسم مبارک را خیلی دوست داریم.

 چه شد که تصمیم گرفتی پس اندازت را برای امر مدرسه سازی صرف کنی؟

 من فکر کردم که می­توانم از این طریق به بچه­های فقیر و بی­بضاعت یک روستا که امکانات مالی و رفاهی ندارند

کمک کنم. بچه­هایی که بسیار دوست داشتنی و پرتلاش و با پشتکار هستند و با این همه گرفتاری و مشکلات، با عشق و علاقه درس می­خوانند و بسیار انگیزه دارند که به مدارج عالی برسند. فکر می­کنم با کمک­های خودمان می‌توانیم راه پیشرفت آنها را هموار کنیم. البته از مدیر محترم مجتمع سرکار خـانم مهــدوی و معلمــان و مشاوران عزیز بسیــار ممنونم که همیشه راهنما وهمراه بچه ها در کارهای خوب هستند و واقعاً با راهنمایی­ها، حرف­های بسیار خوب و تأثیرگذارشان، موجب می شوند بچه­ها راه خودشان را پیدا کنند و گمشده ی خودشان را بیابند.

شنیدیم در مدرسه ، با گروهی از دانش‌آموزان خیر ، انجمن خیرین مدرسه ساز را تشکیل دادید و شما مسئول این انجمن هستید؟

بله. خوشبختانه در مدرسه ما همه بچه­ها به کارهای خیر و نیکوکارانه بسیار علاقه مندند و مدرسه هم تشویق می­کند و امکانات مادی و معنوی در اختیار ما قرار می­دهد که جلسات انجمن را مرتب برگزار کنیم تا همه بچه­ها بتوانند در این کار خیر سهیم شوند، روی سایت مدرسه هم یک صفحه مخصوص انجمن خیرین مدرسه ساز داریم و بچه­های خبرنگار گزارش فعالیت­های انجمن را روی سایت می­گذارند و اطلاع رسانی می­کنند، در ضمن ما از حضور همه بچه­ های مدرسه در این انجمن استقبال می کنیم.

 و صحبت پایانی؟

حضرت علی (ع) فرمودند: هر آنچه بر خود نمی­پسندی بر دیگران نپسند. همانطور که ما دوست نداریم در زندگی دچار گرفتاری و فقر و مشکلات مختلف باشیم، همانگونه هم باید تلاش کنیم تا این گرفتاری ها را از زندگی دیگران دور کنیم و کمک کنیم تا مشکلاتشان حل شود. خودمان را جای آنها بگذاریم، درد آن­ها را درد خود بدانیم و شادی­هایمان را با آن‌ها تقسیم کنیم.